Almanya, önümüzdeki ay içinde pek alışık olmadığımız konseptte bir süpermarketle tanışacak. KaDeTe adlı yeni süpermarket, startup’lara ait olan ve müşterilerin başka hiçbir yerde bulamayacağı ya da çok sınırlı noktada bulunabilen ürünler satacak ve bu özelliğiyle dünyada bir ilk olacak.

Türkçe karşılığı “test/deneme mağazası” olan KaDetE (Kaufhaus des Testens), adını meşhur Alman mağaza zinciri KaDeWe’den (Kaufhaus des Westens) alıyor. Market, yeni nesil, yaratıcı ürünleri müşterilerle buluşturmanın yanı sıra küçük markaların pazara girmesini kolaylaştırmayı da amaçlıyor.

Şimdiye kadar 200’ün üzerinde gıda tedarikçisinin başvurduğu KaDeTe, farklı iş ağları oluşturacak ve şirketleri üç ayrı grup altında topladığı hedef kitlelerle buluşturacak. Ürünlerin denenerek satın alınabileceği mağaza, müşterilerin dahil olduğu araştırmalardan elde ettiği verilerle, reyonlarında ürünlerine yer verdiği startup’lara, potansiyel ortak ve yatırımcılara sunmaları için raporlar hazırlayacak ve onlara ürünlerini ne yönde geliştirmeleri gerektiği hakkında bilgiler verecek.

Almanları birçok yeni marka ve ürünle buluşturacak mağaza, 17 Mart’ta, Wilmersdorfer Arcaden alışveriş merkezinde kapılarını açacak.