Yenilikçi teknolojilere sahip ürünleriyle adından her daim söz ettirmeyi başaran Dyson, elektrikli otomobil pazarına giriyor. The Guardian‘ın çarşamba günü yayınlanan devlet dokümanlarından elde ettiği bilgiye göre İngiliz hükümeti, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde kullanması için Dyson’a 174 milyon poundluk (yaklaşık 700 milyon TL) destek verecek.

Yüksek verimlilikle çalışan motorlar kullanan elektrikli süpürge, pervanesiz fan ve el kurutucuları üreten Dyson’ın, elektrikli motorlara olan hakimiyetinden ötürü tercih edildiği düşünülüyor. Elektrikli otomobil üretimiyle ilgili geçtiğimiz yıl da gündeme gelen iddialar olmuş ancak Dyson bunlar hakkında olumlu bir yorum yapmamıştı.

Yayınlandıktan kısa bir süre sonra kaldırılan belgelere göre İngiliz hükümeti, Dyson’a Malmesbury, Wiltshire’da bulunan merkezinde elektrikli otomobil geliştirmesi için 174 milyon pound verecek. Bu para, çoğu mühendis olmak üzere 500’ün üzerinde kişiye iş imkanı sağlayacak.

2015’te, özellikle Çin pazarındaki büyüme sayesinde karını yüzde 25 oranında artırmayı başarın Dyson, geçtiğimiz ekim ayında katı hal bataryalar üreten Sakti3 adlı şirketi 90 milyon dolara satın almıştı. Bu gelişmeye ek olarak şirket önümüzdeki beş yıl içinde batarya teknolojisine 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını da açıklamıştı.

Eğer geliştirme süreci başarıyla tamamlanırsa Dyson, pazarın en güçlüsü Tesla ve yakın zaman içinde kendi otomobilini tanıtmayı planlayan Apple‘a rakip olacak.