Başlık pek açıklayıcı olmamış olabilir, anlatalım. Her şey Carter Wilkinson adlı twitter kullanıcısının fast food zinciri Wendy’s’i etiketlediği tweetle başladı. Carter, bir yıl boyunca Wendy’s’ten ücretsiz tavuk nugget yemek için kaç retweet alması gerektiğini sordu. Büyük markalardan pek alışık olmadığımız bir şekilde Wendy’s genç nugget sevdalısına geri döndü ve 18 milyon retweet’e ihtiyaç duyacağını söyledi. Ve sonra retweet çılgınlığı başladı.

Şu ana dek yaklaşık 850 bin retweet alan Wilkinson’ın 18 milyona ulaşması pek kolay görünmüyor ancak Ellen’ın Oscar töreninde çektiği fotoğrafla kırdığı retweet rekorunu kırması olası. Holywood’un ünlü yüzlerinin bulunduğu ve Samsung tarafından da büyük ölçüde desteklenen tweet’iyle Ellen, 3,3 milyon retweet’e ulaşmıştı. Carter’ın Ellen’ı geride bırakmak için yaklaşık 2,5 milyon, Wendy’s’in 18 milyon hedefi için ise 17 milyonun üzerinde retweet’e ihtiyacı var.

Twitter, dünya genelinde 313 milyon aktif kullanıcısı olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla Carter’ın bu kitlenin yaklaşık yüzde 5,7’sinin desteğine ihtiyacı var. Genç adam hayalini kurduğu ücretsiz nugget’a kavuşacak mı bilinmez ama Wendy’s’in sosyal medya ekibinin müşteri odaklı yaklaşımı sayesinde yüksek bir prim alacağı garanti.