Amazon Go, geleceğin alışveriş deneyimini bugünden yaşamak isteyenleri bekliyor…

Elektronik ticaret devi Amazon’un kasasız ve kasiyersiz ilk marketi Amazon Go, geçtiğimiz yıl boyunca Amazon çalışanları tarafından kullanıldıktan/denendikten sonra bugün Seattle halkının ve dünyanın dört bir yanından gelmesi muhtemel müşterilerin ziyaretine açılıyor.

Peki Amazon Go ne vadediyor, nasıl çalışıyor? Bu sıra dışı marketin en önemli özelliği alışık olduğumuz anlamda bir kasaya ve o kasayı idare eden bir kasiyere sahip olmaması. Markete giriş için öncelikle akıllı telefonunuza Amazon Go uygulamasını indiriyorsunuz. Uygulama ekranındaki kodu metro turnikelerini andıran girişte tarattıktan sonra markete girebiliyorsunuz. Yapacağınız tüm alışverişler, uygulamaya tanımlı Amazon hesabına faturalandırılıyor ve ödeme, yine aynı hesaba tanımlı kredi kartınız aracılığıyla yapılıyor.

Yaklaşık 170 metrekarelik mini markette içecekler, süt ve yoğurt ürünleri, ekmekler, cips ve çikolata benzeri abur cuburlar, dondurulmuş gıda ürünleri ve yine Amazon’un sahibi olduğu Whole Foods’un uzmanlık alanı taze sebze ve meyveler bulunuyor. Bu saydıklarımız dışında birçok temel ihtiyaç maddesi de Amazon Go’nun raflarında yer alıyor.

Marketi benzersiz kılan ise şüphesiz alışveriş süreci. Doğrudan raflara yönelip dilediğiniz her şeyi çantanıza ya da market çantasına atabiliyorsunuz. Yüzlerce kamera ve sensör, sizin hangi raftan hangi ürünü aldığınızı tespit ediyor ve çevrim içi sepetinize ekliyor. Rafa geri bıraktığınız ürünler de aynı şekilde sepetinizden çıkarılıyor. Giriş yaptığınız turnikelerden çıkmanızla birlikte alışverişiniz tamamlanıyor ve faturanız birkaç dakika içinde size gönderiliyor.

Amazon, geliştirdiği bu teknolojinin detaylarını paylaşmaktan kaçınıyor ve yalnızca gelişmiş bir görüntüleme sistemi ve makine öğrenimi altyapısı kullandığını belirtiyor. Ürünler üzerindeki barkodları okumaya ihtiyaç duymadan onları tanıyabilen ve birbirinden ayırabilen sistem, minimum hata marjıyla çalışıyor ve hırsızlığa da izin vermiyor. Ne kadar ya da nereye gizlemeye çalışırsanız çalışın, aldığınız her ürün muhakkak Amazon hesabınıza fatura ediliyor.

Tüm sistem otomatik olsa da markette görevliler de çalışıyor. Müşterilere yardımcı olmak, rafları dizmek ve alkollü içecekler reyonunda kimlik kontrolü yapmak görevlilerin ana görevleri arasında yer alıyor.

Amazon, yeni Amazon Go marketleri açıp açmayacağı ya da bu yeni konsepti bünyesindeki Whole Foods mağazalarında uygulamaya geçirip geçirmeyeceği konusunda pek sır vermiyor. Şirkete yakın kaynaklar, kullanılan teknolojini, bulut altyapısında olduğu gibi farklı kurum ve kuruluşlara (bu durumda farklı market zincirleri) kiralanma ihtimalinin olduğunu da belirtiyor. Böylesi bir girişimin, alışık olduğumuz mağazacılığı kökünden değiştireceği ise kesin.