Endonezya, timsahları gardiyan olarak kullanmayı planlıyor

Kurşuna dizilmek mi, timsahlara yem olmak mı?

Uyuşturucuyla mücadelede daha etkin yollar arayan Endonezya, timsahlarla çevrili bir ada üzerine yüksek güvenlikli bir cezaevi inşa etmeyi planlıyor. Uyuşturucu karşıtı hükümet biriminin başındaki isim Budi Waseso, bu doğrultuda binlerce adadan oluşan ülkede farklı noktaları ziyaret etmeyi planlıyor.

Endonezya’da uyuşturucu ticareti yapmanın cezası kurşuna dizilerek öldürülmek. Ancak bu bile bazı mahkumları caydıramıyor. Kimi mahkumlar cezaevlerinde dahi çetelerine katılması için diğer mahkumları ikna edebiliyor. Bunun yanı sıra yüksek paralar karşılığında gardiyanlar ya da cezaevinde görevli diğer kişilerden yardım alarak kaçma girişimlerinde bulunabiliyor.

Waseso, uyuşturucu suçları nedeniyle idama mahkum olanların yerleştirilmesinin düşünüldüğü cezaevi projesinin gerçekleşmesi durumunda bunların da önüne geçileceğini söylüyor. “Bulabildiğimiz kadar timsah yerleştireceğiz. En vahşi timsah türünü arayacağım.” diyen yetkili, “Timsahlara rüşvet veremezsiniz. Onları mahkumların kaçması için ikna edemezsiniz” ifadelerini kullanıyor.

Devlet başkanının da uyuşturucuyla mücadelede idamı desteklediği ülkede bakanlığın da projeye olumlu baktığı belirtiliyor.