Yıllarca süren gecikme ve ertelemelerin ardından, SpaceX‘in devasa roketi Falcon Heavy, Mars yörüngesine doğru yapacağı yolculuk için hazır. Üç farklı taşıyıcısı ve toplam 27 motoru bulunan dünyanın en güçlü roketi, sorunsuz bir şekilde kalkışını ve uçuşunu gerçekleştirebilirse, hem uzay taşımacılığında ve uzay araştırmalarında yeni bir devrin kapısı aralanmış olacak.

Falcon Heavy, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki rampada, bugün gerçekleştirilecek kalkışı bekliyor. Ancak bu bekleyişin çok daha uzun sürdüğü bir gerçek. SpaceX’in kurucusu Elon Musk, 70 metrelik roketin ilk uçuşunu 2013 yılında gerçekleştirmeyi planlıyordu. Karşılaşılan teknik aksaklıklar ve yürütülen geliştirme faaliyetleri, fırlatmanın bugüne kadar sarkmasına neden oldu.

Bundan ötürü olsa gerek Musk gazetecilere oldukça temkinli konuşuyor. “Rokette keşfedeceğimiz bir sorun ya da kötü hava koşulları gibi bir şeyin bizi geciktireceğinden emindim.” diyen Musk, havanın ve roketin oldukça iyi göründüğünü belirtiyor. Musk, Falcon Heavy’nin patlama ihtimali olduğunu da hatırlatıyor.

Eğer her şey yolunda giderse, Musk’ın Tesla Roadster’ını da Mars yörüngesine taşıyacak olan Falcon Heavy’nin kalkışı, bugün, Türkiye saatiyle 21.30-00.30 saatleri arasında gerçekleşecek ve SpaceX’in web sitesi üzerinden canlı yayınlanacak.

Roketin kalkışından bir süre sonra, üç fırlatıcıdan ikisi ayrılarak dünyaya geri dönecek ve dikey bir şekilde iniş gerçekleştirecek. Üçüncü fırlatıcı ise ana mekiği bir süre daha taşıyacak ve belirli bir yükseklik ve hıza ulaştıktan sonra ondan ayrılarak Atlas Okyanusu üzerindeki platforma iniş yapacak. Ve tüm bu süreçler sorunsuz tamamlanırsa, SpaceX, uzay tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başaracak.