FRANKFURT OTOMOBİL FUARI’NIN NEFES KESEN ELEKTRİKLİLERİ

Dünyanın her yerinden otomobil üreticilerinin en son ve en iyi modellerini sergileme yarışına girdiği Frankfurt Otomobil Fuarı, elektrikli ve sürücüsüz konsept otomobillerle dikkat çekiyor. Almanya başta olmak üzere ülkeler birbiri ardına benzinli otomobillere gelecek yıllar içinde yasak getirmesi beklenirken üreticiler de buna kayıtsız kalamazdı.

fuar6
MERCEDES CONCEPT EQA
Mercedes 2022’ye kadar en az 10 elektrikli otomobil modelini garantiye alacak gibi görünüyor. Frankfurt’ta sır perdesini kaldırdığı EQA konsepti de bunlardan biri olabilir. 400 km’lik menzil sunan lüks hatchback, sürüş modlarına göre değişen sanal ızgarasıyla son derece dikkat çekici bir model.

fuar2
SMART VISION EQ
Mercedes Benz’in ana şirketi Daimler’in sürücüsüz konsepti Smart Vision EQ, tamamen elektrikli bir “taksi”. Kullanıcıların talebi üzerine gelip onları dilediği yere bırakan bu mini konsept, gelecekteki şehir içi ulaşım vizyonunun bir parçası.

fuar3
BMW i VISION DYNAMIC
BMW’nin dört kapılı elektrikli sedan modeli i Vision Dynamic, 600 km’lik menziliyle hayranlık uyandırıyor. BMW’nin gelecek vizyonu olarak tanıtılan otomobil şimdilik sadece bir konsept olsa da, önümüzdeki yıllarda seri üretime girecek ve i3 ile i8 arasında bir yere oturacak gibi görünüyor. BMW CEO’sunun açıklamalarına göre 2025 yılında, markasının 12 tamamen elektrikli modeli kullanımda olacak.

fuar4
MINI ELECTRIC CONCEPT
2019’da showroom’larda kanlı canlı görmeyi beklediğimiz yeni Mini hakkında fazla detay paylaşmayan BMW, yakın gelecekte sürücüleri mutlaka çevre dostu otomobil sahibi yapacağa benziyor. Elektrikli Mini’nin seri üretimine 2019’da başlanacağı ifade ediliyor.

fuar12
AUDI AICON
Görünen o ki bu yılın Frankfurt Otomobil Fuarı, elektrikli otomobillerin gövde gösterisine dönüştü. Bu yıl Audi, iki ayrı elektrikli otomobil konseptiyle fuarda yer aldı. Tek şarjla 640 km’den fazla yol katedebilen elektrikli coupe Audi Aicon, kıvrımlı üst cam tavanıyla eşsiz bir tasarımın ürünü. Otomobilin daha hızlı şarj olmasını sağlayan kablosuz şarj teknolojisini de destekleyen otomobil, kabin içinde de epey fütüristik özellikler sunuyor. Sesle kontrol, göz takibi, sürücü koltuğuna yer bırakmayan tasarım gibi…

fuar7
VW I.D. BUZZ
Bir dönemin sembolü haline gelen VW Microbus’ın yeni versiyonu elektrikli I.D. Buzz, 435 km menzil sunan bataryayasıyla 2022’de satışa sunulacak.