Günlük hayatta birçoğumuz işten çıktığımızda dahi işimizi ofiste bırakamıyoruz ve farklı gerekçelerle de olsa patronumuzdan, müdürümüzden gelen e-postalara yanıt vermek zorunda kalabiliyoruz. Ancak Fransızlar artık mesai saatleri dışında gelen işle alakalı e-postaları görmezden gelme hakkına sahip!

1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren yasaya göre, 50 ya da daha çok çalışana sahip olan iş yerleri, mesai saatleri dışında e-posta gönderebilmenin gerekçeleri için çalışanlarıyla anlaşmak durumunda. Çalışanların “çevrim dışı olma” hakkına sahip olmasını amaçlayan yasa, şu an için herhangi bir cezai yaptırım öngörmüyor ancak Fransa gibi sosyal hakların ön planda olduğu bir ülkede bunun çok da gerekli olduğunu söylemek zor.

Söz konusu yasa, çalışanların farkında olarak ya da olmayarak sürekli işle ilgilenmesinin önüne geçmeyi ve bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazlara olan bağlılıklarını bir nebze olsun azaltmayı da amaçlıyor.

Eleas adlı bir kurum tarafından yürütülen ve sonuçları eylül ayında yayınlanan araştırmaya göre, Fransız çalışanların üçte birinden fazlası mesai saatleri sonrasında da işle ilgili olarak sahip oldukları cihazları kullanıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 60 kadarı söz konusu yasal düzenlemeyi destekliyor.

Eğer çok talepkar bir yöneticiniz varsa ve gece gündüz işten başınızı kaldıramıyorsanız belki Fransa’ya yerleşmeyi düşünebilirsiniz. Ya da emekliliğiniz gelmeden ülkemizde de böyle bir yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesini bekleyebilirsiniz.