Araç kullanırken telefonla konuşma ya da mesajlaşma sonucu yaşanan kazalardaki artış Fransız yüksek mahkemesini harekete geçirdi. Mahkeme, tüm dünyaya örnek teşkil etmesi muhtemel kararıyla, halka açık yollarda, yolun kenarına çekmiş olsa dahi, sürücülerin telefonlarını ellerinde tutmasını yasakladı!

Telefonlarıyla haşır neşir olmak isteyenlerin özel olarak belirlenmiş bölgelere park etmeleri ve araçlarını durdurmaları gerekiyor. Aksi takdirde 135 euro’ya kadar para cezası ve ekstra ceza puanları kendilerini bekliyor. Mahkemenin kararı, acil durum ya da arıza gibi durumları istisna olarak kabul ediyor.

Çılgın şoförleriyle anılan Fransa, uzun yıllardır istikrarlı bir şekilde düşüş gösteren trafik kazalarının yeniden artış göstermesi üzerine, son dönemde trafikte yeni düzenlemelere gidiyor. Çok yakın bir zaman önce çift şeritli yollardaki hız sınırı saatte 90 km’den 80 km’ye düşürülmüş ve bu durum özellikle ülkedeki motorcuları üzmüştü.

Ülkenin otomobil birliği, yüksek mahkemenin aldığı yeni cep telefonu kararının, yarardan çok zarar getireceğini söylüyor. Birliğin sözcüsü Yves Carras, Le Figaro’ya yaptığı açıklamada, sürücüleri, telefonla konuşurken durmaları yönünde cesaretlendirmeleri gerektiğini belirtiyor.