Çete kontrolündeki hapishaneden mahkum portreleri

Fotoğrafçı Adam Hinton, imkansız gibi görünen bir şeyi başararak askeri kontrol altındaki bir El Salvador hapishanesine girdi ve birbirinden tehlikeli mahkumları fotoğrafladı. 800 mahkum kapasitesine sahip Penas Ciudad Barrios’ta halihazırda 2 bin 500’ün üzerinde mahkum yatıyor bunların büyük bir çoğunluğu dünyanın en tehlikeli çetelerinden biri kabul edilen Mara Salvatrucha’a kısa adıyla MS-13’e mensup. Çeteden korktukları için hiçbir gardiyan içeri giremiyor ve hapishanenin düzeninin kontrolü tamamen çetenin elinde.

Fırın, basit bir rehabilitasyon merkezi ve hatta bir kliniği dahi olan hapishane, Hinton’ın söylediğine göre mevcut koşullar göz önüne alındığında iyi durumda.

Yaklaşık bir yıldır MS ve B 18 olarak bilinen diğer 18 sokak çetesi arasında bir ateşkes söz konusu. MS liderlerinin büyük bir kısmının içeride olmasının da bunda etkisi büyük. El Salvador, dünya üzerindeki en yüksek suç oranlarından birine sahip. Ülkede yalnızca bu yıl içinde 4 binin üzerinde insan cinayete kurban gitmiş durumda. Çete kültürünün yagın olduğu bu Orta Amerika ülkesinde 12 bini hapishanelerde 70 binin üzerinde aktif çete üyesi olduğu tahmin ediliyor.

[Not a valid template]