Lana Del Rey’in 2017 çıkışlı Lust For Life albümündeki Get Free şarkısı, Radiohead’in 1992’deki hit parçası Creep’e benzetildiği için, son günlerde müzik camiasında ünlü grup ve Lana Del Rey’in mahkemelik olduğu dedikoduları yayılmıştı. Hatta Lana Del Rey, dedikodunun doğru olduğunu duyurduğu bir tweet attı ve Radiohead’in yapımcısının kendisine dava açtığını; avukatlara şarkının gelirinin yüzde 40’ını önerdiğini söyledi. Del Rey’in iddiasına göre “acımasız” avukatlar yüzde 100’ünü istiyordu.

Fakat takip eden günlerde, şarkıyı yaparken Creep’ten ilham aldığını kesin bir dille reddeden pop yıldızının açıklamalarına cevap geldi. Radiohead’in yayıncısı Warner/Chappell, bir açıklama yaparak ortada açılmış bir dava olmadığını ifade etti. Yayıncıya göre çalıntı şarkı mevzusu, Lana Del Rey’in avukatlarıyla geçen ağustos ayından beri görüşülüyor.

İşin komik tarafı, bundan yıllar önce bizzat Radiohead de çalıntı şarkı davasıyla karşı karşıya kalmıştı. The Hollies’in The Air That I Breathe parçasının yazarları Albert Hammond ve Mike Hazlewood davayı kazanmış, Creep’in yazarları arasına isimlerini ekletmişlerdi. Şarkının gelirlerinden de elbette pay aldılar. Açıkça görüldüğü gibi müzik camiasında bu türden olaylara sıklıkla rastlanıyor. Benzer ritimler, birbirini andıran gitar akorları, şarkı sözlerindeki “esinlenme” durumları nadir görülen olaylar değil. Birkaç örnekle müzik endüstrisini zaman zaman meşgul eden “çalıntı” davalarına göz atalım.

George HarrIson, My Sweet Lord – The ChIffons, He’s So FIne

George Harrison’ın solo olarak yayınladığı ilk albümünden bir parça olan 1970 tarihli My Sweet Lord, ne yazık ki Ronnie Mack imzalı The Chiffons parçası He’s So Fine’dan “esinlenilmiş” çıktı. Müzik tarihine damga vuran ve uzun yıllar süren intihal davasını Harrison kaybetti ve My Sweet Lord’un gelirlerinden 1.599.987 dolar ödemek zorunda kaldı.

The Verve, BItter Sweet Symphony – RollIng Stones, The Last TIme

İngiliz alternatif rock grubu The Verve’in üçüncü stüdyo albümünün ait parçası olan Bitter Sweet Symphony, 1997’de iyi bir çıkış yapmıştı. İngiltere listelerinde ikinciliğe kadar yükselen parça için ünlü grup, Rolling Stones şarkısı The Last Time’ın 1965’teki senfonik uyarlamasından esinlenmişti. Fakat önceden üzerinde anlaşılan bölümlerin dışına çıkıldığı iddiasıyla telif hakkı ihlali konusunda anlaşmazlık yaşanması uzun sürmedi. Mahkemeye gitmeden yapılan anlaşma sonucunda Rolling Stones telif hakkı ücretinin yüzde 100’ünü aldı. Sonuç olarak Mick Jagger ve Keith Richards’ın ismi şarkının yazarları olarak eklendi.

Led ZeppelIn, StaIrway to Heaven – SpIrIt, Taurus

Led Zeppelin’in kariyerinin zirve noktası olan Stairway to Heaven için onlarca yıl sonra bir avukat intihal davası açtı. Spirit grubunun vefat eden gitaristi Randy Wolfe’u temsilen 2016 yılında dava açan avukat, 1969’da Spirit adlı bir grupla turlayan Led Zeppelin’in, kendisinden önce çıkan bu grubun Taurus adlı parçasının giriş melodisini çaldığını iddia ediyordu. Jüri, iddia makamının iddiasını kanıtlayamadığına hükmetti. Şarkının telif hakkı halen, tamamen Led Zeppelin’in.

VanIlla Ice, Ice Ice Baby – DavId BowIe ve Queen, Under Pressure

Üzerinde tartışmaya bile gerek olmayan bir intihal vakası. Vanilla Ice, 1989 çıkışlı Ice Ice Baby parçasında, Bowie ve Queen’in Under Pressure’ının girişindeki bas dizisini olduğu gibi alıp götürmüştü. Bir de üzerine iki bas dizisi arasında farklılık olduğunu iddia etmişti. Queen ve Bowie’nin avukatları ise telif hakkı davası açmakla tehdit etti. Mahkeme olmadan anlaşmaya varan taraflar, kamuya açıklanmayan bir miktar üzerinde anlaşmaya vardı. Bowie ve Queen üyeleri de şarkının yazarları arasında gösterildiler. Son derece ünlü bir parçanın giriş melodisini resmen çalarak kullanan Vanilla Ice’ın tek kaybı para olmadı tabii.

RobIn ThIcke, Blurred LInes – MarvIn Gaye, Got to GIve Up

Soul müziğin ünlü ismi Marvin Gaye’in ailesi, Robin Thicke’in 2013’teki single’ı Blurred Lines’ın, Gaye’in 1977’deki parçası Got to Give Up’tan intihal olduğu iddiasıyla dava açtı. Dava edilen taraflar arasında Thickle’ın yanı sıra albümün yapımcısı olan Pharrell Williams ve konuk müzisyen olarak şarkıya katkıda bulunan rapçi T.I. da bulunuyordu. Basına çokça konu olan davanın sonucunda T.I. aklandı. Williams ve Thicke’in ise Gaye ailesine 7,3 milyon dolar ödemesine hükmedildi. Yargıç daha sonra miktarı 5,3 milyon dolara indirerek, Gaye ailesinin şarkı gelirlerinden yüzde 50 almasına karar verdi.