Google’ın bulut depolama servisi Google Drive, yeni bir eşiği daha geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl 800 milyon kullanıcıya ulaştığını duyuran serviste depolanan dosya sayısı 2 trilyonu (rakamla 2.000.000.000.000) aştı!

2012’de Google kullanıcılarının kullanımına sunulan servis, her Google hesabı için 15 GB’lık ücretsiz depolama alanı veriyor. Bu alan, ek ücretlerle (869 TL/ay) 30 TB’a kadar yükseltilebiliyor. Sayısı 2 trilyonu aşan Drive dosyaları arasında fotoğraflar başı çekiyor. Bunun yanında müzik dosyaları, videolar ve her türlü doküman da popüler bulut servisinde depolanıyor.

Google Drive çalışanlarına ayrılan özel ofiste dev bir ekran üzerinde aylık aktif kullanıcılar ile serviste depolanan dosyaların sayısı anlık olarak takip edilebiliyor.

Google’ın, Gmail, YouTube, Android, Haritalar ve Chrome gibi 1 milyar kullanıcıya sahip servisleri arasına henüz giremeyen Drive, düzenli olarak kullanıcı sayısını artırmaya de devam ediyor.

Drive’ın rakiplerinde durumun nasıl olduğu pek bilinmiyor. Geçtiğimiz yılın şubat ayında Apple, iCloud kullanıcılarının sayısının 782 milyona ulaştığını duyurmuştu. Ancak bu kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun iCloud’u cihazlarının yedeğini tutmak dışında başka bir işlev için kullanmadığı biliniyor.