Google, geliştiricilere özel etkinliği I/O’da yine çok konuşulacak yenilikler ve güncellemeler duyurdu. Şirketin CEO’su Sundar Pichai’nin açılışını yaptığı etkinlikte Android’den YouTube’a, Google Home’dan yeni bir yapay zeka yazılımı olan Google Lens’e kadar birçok farklı servis ve platforma dair ayrıntılar paylaşıldı.

Açıklanan yeni rakamlara göre Dünya üzerinde 2 milyar Android kullanıcısı var. Google Drive’ın kullanıcı sayısı ise 800 milyon. Google Fotoğraflar da Google’ın popüler servislerinden biri. 500 milyon kullanıcı bulunan uygulamanın bulut desteği de bulunuyor ve her gün 1,2 milyar fotoğraf Google Fotoğraflar’a yükleniyor.

go1

Google, iOS ve Android’li 1 milyarın üzerindeki telefonda kullanılan Gmail uygulamasına “akıllı yanıt” özelliği getiriyor. Makine öğrenimi sayesinde yapay zeka gelen e-postalara sizin yerinize yanıtlar hazırlayabiliyor.

go2

En önemli duyurulardan biri olan Google Lens, telefonunuzun kamerasının yeteneklerini artırmayı amaçlıyor. Örneğin kablosuz modemin arkasındaki parola kısmının fotoğrafını çektiğinizde telefonunuz doğrudan Wi-Fi’a bağlanabiliyor. Ya da yolda önünden geçtiğiniz bir restoranın fotoğrafını çekerek mekanla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Lens’in ayrı bir uygulama olarak yayınlanmasındansa diğer Google uygulamalarına entegre edilmesi bekleniyor.

go3

Google’ın bir süre önce duyurduğu Autodraw, bir “yapay zeka deneyimi” olarak anılıyor. Uygulama, basit çizimlerinizin ne olduğunu algılayıp onlar yerine kullanılabilecek özel tasarımlar sunuyor.

go4

Google’ın Siri’ye yanıtı olarak öne çıkan Google Assistant da yeni yeteneklere kavuşan uygulamalardan. Siri’den farklı olarak Google Assistant’la yazarak da iletişim kurabiliyorsunuz. Üstelik şimdi iPhone’lara da indirilebiliyor.

go5

Amazon Echo’nun en güçlü rakiplerinden biri olan Google Home, proaktif destek özelliği kazandı. Bu özellik sayesinde cihaz, trafik sıkışıklıkları ya da uçuş değişiklikleri gibi bilgileri siz daha sormadan söyleyebiliyor. Ayrıca artık Home ile Spotify ve Soundcloud’dan müzik dinlenebiliyor ve hands-free telefon araması yapılabiliyor.

go6

Google yetkilileri, etkinlikte yeni mobil işletim sistemi Android O’nun birkaç yeniliğinden de bahsetti. Bu sonbaharda yayınlanacak yeni işletim sistemi, önemli bir güncelleme olmayacak ancak birkaç özel değişiklik getirecek gibi görünüyor. Bir video izlerken ya da bir video görüşmesi yaparken telefonda başka uygulamaları kullanmak mümkün olacak.

go7

Bir metin içerisindeki adres ya da telefon bilgisine çift tıklandığında seçili alan Google Haritalar ya da Telefon uygulamasında açılabilecek.