Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı saatler giderek yaygınlaşsa da ince işçilik eseri, klasik saatlerin yerini almaları oldukça zor. Üstelik sözünü ettiğimiz bu saatler artık yalnızca saati göstermekten çok daha farklı işlevlere sahip. Van Cleef & Arpels imzasını taşıyan Midnight Planetarium Timepiece adlı saat, şimdiye kadar gördüğünüz en etkileyici saatlerden biri olabilir.

saat2

Bu özel saatin kadranın tam ortasında güneş, onun etrafında ise gerçek zamanlı olarak dönen 6 gezegen yer alıyor. Merkür, kadranda yer alan güneş etrafındaki turunu 88, Dünya ise 365 günde tamamlıyor. Mars’ın turu 687 gün sürerken, Jüpiter’inki 12 yıl alıyor. Yörüngesinin genişliğinden ötürü saatin en yavaş gezegeni olan Satürn’ün bir turu tamamlaması içinse tam 29 yıl gerekiyor.

saat3

18 ayar altından üretilen saatte gezegen olarak yarı değerli taşlar kullanılıyor. Her gezegenin doğal rengine uygun olması için Dünya için turkuaz, Merkür için yılan taşı, Venüs için bir tür yeşim olan kloromelanit, Mars için jasper taşı, Jüpiter için akik ve Satürn içinse sugilit tercih edilmiş. Kayan yıldız saati, çerçeveye yakın olan kırmızı ok ise dakikayı gösteriyor.

saat4

Saatin kullanıcısı özel bir tarih belirleyebiliyor ve o gün geldiğinde *iyi şansı” temsil etmesi için ortadaki yıldız şekli dünyanın tam üzerine geliyor. Her bir gezegenin ayrı diskler tarafından hareket ettirildiği saat tahmin edebileceğiniz gibi pek ucuz değil. Kolunuzda güneş sisteminin bir parçasıyla dolaşmak istiyorsanız 225 bin doları gözden çıkarmanız gerek.

VİDEO