2020 yılına gelindiğinde tüm dünyada, internete bağlı olarak çalışan 30 milyar cihaz olması bekleniyor. Çeşitli araştırmaların sonuçların dayanılarak uzmanlar tarafından yapılan bu tahmine göre basit bir hesap yapalım: 7,5 milyarlık nüfusun 30 milyar kadar bağlantılı cihazı olursa, gezegende kişi başına 4 akıllı cihaz düşecek demektir. Dizüstü bilgisayar, router, akıllı çay yapma makinesi veya başka bir akıllı ev aleti…

İnternet tarayıcısı Firefox’un geliştiricisi Mozilla, dünya çapında bir anket gerçekleştirdi. Anketteki sorular genel olarak kullanıcıların bağlantılı cihazlara (Nesnelerin İnterneti) olan bakış açısını değerlendiriyor. Güvenlik konusunda nasıl hissettiğimizi de soran ankete cevap veren her milletten 190 bin kişinin sonuçlarına göre ise, ortaya kişisel gizliliğimizin tehlike altında olduğundan endişe eden bir güruh çıkıyor.


Anketin sonuçlarına göre; teknolojik ürünler konusunda beceri seviyesi arttıkça Nesnelerin İnterneti’nin hakim olduğu bir gelecek için duyulan endişe de azalıyor. Meksika ve Brezilya, bu konuda genel olarak daha iyimser gibi görünürken Belçika, Fransa, İngiltere ve İsviçre gibi ülkeler, bağlantılı ürünlerin gittikçe artmasından korku duyduğunu ifade ediyor. Bu kadar bağlantılı cihazın var olduğu bir gelecekten “ölesiye korkan” katılımcıların oranı yüzde 7. Kendini “teknolojiden hiç anlamayan” olarak değerlendirenler arasında bu oran yüzde 31’e çıkıyor.


Öte yandan teknolojiyle arası daha iyi olanların, kişisel gizliliğin ihlali konusundaki kaygı seviyesi daha yüksek. Bağlantılı cihazların arttığı bir gelecekte onları en çok neyin korkuttuğu sorulduğunda, teknolojiyle arası daha iyi olan katılımcılar arasında kişisel gizliliğin tehlikede olduğunu düşünenlerin sayısının fazla olduğu ortaya çıkıyor. Öyle ki ileri seviye kullanıcılar arasında bu oran yüzde 54. Fakat ülke veya teknoloji tutkusuna bağlı olmaksızın, ankete katılan hemen hemen herkesin yeni bir akıllı cihaz alırken dikkat ettiği şeyler listesinin başında fiyat geliyor. Cihazın fiyat ve teknik özellik bilgilerini, güvenlik ve gizlilik takip ediyor.


Anket sonuçları, hangi milletin daha çok hangi akıllı cihazı tercih ettiğini de ortaya koyuyor. Örneğin, Arjantin, Brezilya ve Meksika’daki katılımcıların yüzde 50’sinin evinde akıllı TV olduğu belirtilmiş. ABD’deki katılımcılarda ise fitness takip cihazları, akıllı otomobiller ve akıllı termostat gibi cihazların çokluğu dikkat çekiyor. Anket, Hindistan ve Brezilya’daki katılımcıların yüzde 15’inin akıllı ev aletleri kullandığını gösteriyor. Genele bakıldığında bu oran sadece yüzde 7.

Mozilla’nın anket sonuçlarını daha detaylı olarak incelemek için buraya göz atabilirsiniz.