Tesla’nın önümüzdeki on yıl için büyük planları var. Bunların başında da şu an 60 milyar dolar olan değerini 10 kattan fazla artırarak 650 milyar dolara çıkarmak geliyor. Elektrikli otomobil üreticisi bu hedefine ulaşana kadar başındaki isim olan Elon Musk’a ödeme yapmayı planlamıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre şirket mali hedeflerini tutturana kadar Musk’a herhangi bir maaş, bonus ya da yıllık hisse kazancı ödemesi yapmayacak.

Lakin Tesla’nın planladığı ölçüde büyümesi pek de kolay değil. Halihazırda 650 milyar dolar değeri aşan üç Amerikan şirketi bulunuyor; bunlar Apple, Google’ın ana şirketi Alphabet ve Microsoft. Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’un başında olduğu Amazon 649 milyar dolarla onları izliyor.

Olur da Tesla 650 milyar dolarlık piyasa değerinin yanı sıra gelir ve kar hedeflerini de tutturmayı başarırsa, Musk 55,8 milyar dolar değerinde hissenin sahibi olacak.

Musk’ın Tesla’dan düzenli olarak para almaya ihtiyacı yok elbette. Tesla’daki sahiplik payı, SpaceX yatırımı ve PayPal’ı elden çıkarırken elde ettiği kazanç bir araya geldiğinde Musk’ın serveti 22 milyar doları buluyor.

Tesla’nın hisseleri geçtiğimiz beş yılda yüzde 920, yalnızca 2017’de ise yüzde 15 değer kazandı. Bu sebeple önümüzdeki beş yıl boyunca böylesi bir trende şahit olmamız zor. Yaklaşık 620 milyar dolarlık bir değere erişmek için Tesla hisselerinin önümüzdeki beş yıl yine yüzde 920’lik bir artış göstermesi gerekiyor. Bu da imkansız olmasa da fazlasıyla zor.