Suyun altıyla tek ilişkiniz yazın şnorkelle yüzmekten ibaret değilse ve parayı pek fazla dert etmiyorsanız Ortega‘nın kişisel denizaltısını çok seveceğinize eminiz. Mk. 1C adını taşıyan denizaltı, binlerce canlı türüne ev sahipliği yapan denizlerin, okyanusların altındaki renkli hayata ulaşmanın en hızlı ve en zahmetsiz yollarından biri.

mk2

Ortega’nın üç kişilik mini denizaltısı, 20 bin fersaha değilse de 95 metre derinliğe inebiliyor. Mk. 1C yüksek performanslı iki elektrik motordan güç alıyor ve su üzerinde 9 knot (16,6 km/s), su altında 20,3 km/s hıza çıkabiliyor. Gövdeye entegre batarya ünitesi, denizaltının su altında 148 km yol yapabilmesine imkan sağlıyor.

mk3

Su altı keşfini bambaşka bir boyuta taşıyan Mk. 1C’de solunum teçhizatı ve HUD navigasyon sisteminin yanı sıra manyetometre, sonar ve FLIR de standart donanım olarak geliyor. Ekstra hava kaynağı ya da 250 litre hacmindeki kargo ünitesi ise opsiyonel.

mk8

Ortega, yeni denizaltının fiyatını açıklamış değil ancak çok ucuz olmayacağını söylemek mümkün. Deniz kenarında bir malikaneniz, lüks bir yatınız ve özel uçağınız yoksa Mk. 1C’ye de sahip olmanız zor.

mk5 mk6 mk7