Form tutmak ve vücudunuzu şekle sokmak için ihtiyacınız olan şeylerin başında kararlılık geliyor. Spor salonlarını kasvetli, pahalı ve gereksiz buluyor olabilirsiniz. Bu durumda kendi çabalarınızla, evinizin konforunu terk etmek zorunda kalmadan, kendi antrenman programınızı oluşturabilir ve uygulayabilirsiniz. Tabii yeterince kararlı ve disiplinli davranabilirseniz. Öyle ki bu konuda yardım alabileceğiniz uzman videolarını içeren fazlasıyla akıllı telefon ve tablet uygulaması da mevcut.

Evde, yalnızca kendi vücut ağırlığınızı kullanarak uygulayabileceğiniz tekniklerin başında ise HIIT olarak bilinen bir antrenman sistemi geliyor. Yağ yakmayı hızlandıran ve kas gelişimi sağlayan bu teknik, kısa sürelere yoğun egzersizler sıkıştıran bir dayanıklılık antrenmanı. Fakat dünyaca ünlü sağlık ve fitness uzmanı Shaun T’nin belirttiğine göre, insanların, zamandan tasarruf sağlayan bu teknik için bile bazen zamanı olmayabiliyor. Ya da kısaca o gün canınız hiçbir şey yapmak istemiyor. HIIT metodunun sıkı takipçilerinden olan fitness uzmanının “bu” günleri boş geçirmemenizi sağlayacak bir önerisi var. Shaun T’ye göre push-up ve plank, hayatınızı değiştirebilir.


Tek bir zaman dilimi içinde tek bir kas grubunu çalıştırmaya yönelik hareketlerin aksine, plank pozu, vücuttaki tüm büyük kas gruplarını çalıştırıyor. Harvard Tıp Okulu’ndan uzmanlar da daha fazla kas grubunu aktif olarak çalıştırdığı için plank’in önem verilmesi gereken bir hareket olduğunu ifade ediyor.

Omuz, göğüs bacak ve karın kaslarını çalıştıran plank hareketinin en güzel yanlarından biri ise herhangi bir ekipman gerektirmemesi. Uzmanlara göre hem plank hem de push up için kısa sürelerle başlangıç yapmayı; zamanla süre ve set tekrarını artırmayı öneriyor.