Elon Musk, 10 yıl önce Tesla‘nın web sitesinde bir blog gönderisi yayınlamış ve burada markanın masterplan’ını açıklamıştı. “Bir spor otomobil üret”, “Ondan gelecek parayla daha erişilebilir bir otomobil üret” ve ardından “Ondan gelecek parayla daha da erişilebilir bir otomobil üret” olarak sıralanan bu planda son aşamaya geçildi. Tesla, Roadster ve Model S sayesinde elde ettiği birikime ek olarak ve yürüttüğü araştırma faaliyetleri neticesinde geliştirdiği uygun fiyatlı elektrikli otomobili Model 3‘ü duyurdu.

tesla3c

Model 3’e özel etkinlik, Tesla’nın Hawthorne, California’da bulunan tasarım stüdyosunda gerçekleştirildi. Tesla CEO’su Musk, yaptığı sunumda 35 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılacak otomobilin 2017 yılı içinde sahiplerine ulaşmaya başlayacağından “oldukça emin” olduğunu söyledi. Tek bir şarjla 346 km yol katedebilecek olan Model 3, Musk’a göre aynı zamanda dünyanın en güvenli otomobillerinden biri olacak.

tesla3d

Model 3‘ün standart modeli 0’dan 96 km hıza 6 saniyenin altında bir sürede çıkabilecek ve yapılan açıklamalara göre diğer modeller daha yüksek hızlara çıkabilecek. Şu an için 346 km olarak öngörülen menzil de ilerleyen süreçte daha da artabilecek. Tüm Model 3 modelleri Tesla’nın yüksek hızlı şarj istasyonu Supercharger’ları destekleyecek. Tesla, dünya üzerindeki mevcut Supercharger’ların sayısını 2017 sonuna kadar ikiye katlayarak 7200’ün üzerine çıkaracak. Tesla’nın sitesindeki haritaya bakılırsa yakın bir zaman içinde biri İstanbul’da olmak üzere iki adet Supercharger Türkiye’de kullanıma sunulacak.

tesla3a

Model S gibi, Model 3’ün de hem önden hem arkadan hem de tüm tekerlerden çekişli modelleri olacak. Otomobilin orta konsolunda 15 inçlik yatay pozisyonlu dokunmatik bir ekran yer alacak ve tüm kontroller bu ekran üzerinden yapılabilecek. 5 yetişkinin konforlu bir şekilde yolculuk yapabileceği belirtilen Model 3’ün ön ve arka kısmında bagaj alanı bulunacak.

tesla3f

130 binin üzerinde ön sipariş alan ve üretimine 2017’nin sonlarında başlanacak Model 3, ilk aşamada batıdan doğuya doğru ABD’de satışa sunulacak. Ardından Avrupa ve Asya-Pasifik pazarına giriş yapacak.

VİDEO