Aeron sandalye gibi ikonik ürünleriyle tanınan mobilya üreticisi Herman Miller, ünlü tasarımcı Yves Béhar iş birliğine gitti ve yeni nesil bir akıllı mobilya sistemine imza attı. Live OS adını taşıyan sistem, ister Herman Miller isterse bir başka masaya sabitlenebilen sensörlerden oluşuyor. Sensörlerden elde edilen veriler, masaların nasıl ve ne sıklıkta kullanıldığına dair şirketlere bilgi vermenin yanı sıra kullanıcısının daha aktif bir çalışma ortamına sahip olmasına yardımcı oluyor.

masa2

Live OS, yüksekliği sabit masalarda yalnızca üzerinde bir çalışan olup olmadığını tespit etmeye yarıyor. Herman Miller’ın oturarak ya da ayakta kullanılabilen, yüksekli ayarlı masasıyla kullanıldığında ise gerçek bir aktivite cihazına dönüşüyor. Tek bir düğme dokunuşuyla masanın yüksekliğini ayarlayabilen sistem, kullanıcısının belirlediği zaman aralıklarına göre (her 60 dakikada bir 10 dakika ayakta çalışmak gibi) titreyerek hatırlatmada bulunabiliyor. Çalışırken hareket etmeye ya da ayakta olmaya alışık olmayanlar için, akıllı telefonlarda kullanılabilen Live OS uygulaması haftalık periyotlarla hedeflere yavaş yavaş ulaşmaya yardımcı oluyor.

masa1

İş yerlerinde uzun süre boyunca oturmanın birçok sağlık sorununa yol açtığı biliniyor. Yükseklik ayarlı masalar kullanmak ve gün içinde zaman zaman ayakta çalışmak bu sebeple büyük önem taşıyor. Ancak istatistikler gösteriyor ki çalışanlar birkaç haftalık sürenin ardından masaları yalnızca tek bir şekilde kullanmaya başlıyor. Karmaşık mekanizma ve aksesuarlara sahip masalar da bu duruma pek yardımcı olmuyor.

masa4

Herman Miller’ın sadeliği ve kullanım kolaylığıyla öne çıkan masasında kullanılabilecek sensörler yıllık 60 dolara satın alınabiliyor. Farklı masalarda kullanmak için ise sensörlere 100 dolar, takip yazılımına da yıllık 36 dolar ödemek gerekiyor.