Sosyal platformların devi Facebook, ilk olarak geçtiğimiz yıl bünyesinde bulunan Instagram’da kullanıma sunduğu “Hikayeler” özelliğini mobil uygulamasına da entegre etti. 2013 yılında Snapchat’le hayatımıza giren bu özellik, güncellemeyle birlikte 1,65 milyar Facebook kullanıcısına ana akışın haricinde yeni bir paylaşım ortamı sağlamış olacak.

fbm1

Facebook’un istikrarlı bir şekilde Snapchat’ten “esinlendiği” özellikleri sahip olduğu platformlara entegre etmeye devam ettiğinin ve edeceğinin bir göstergesi olan güncelleme, Instagram’daki gibi Hikayeler’i ana akışın üst kısmına taşıyor.

fbm2

Hem iOS hem de Android’li cihazlara gelecek yeni güncelleme üç farklı yenilik barındırıyor. Facebook uygulamasının dahili kamera arayüzü yenileniyor, Direct adını taşıyan yeni bir doğrudan mesajlaşma altyapısı geliyor ve hemen yukarıda da bahsettiğimiz gibi hikayeler ana akışın hemen üzerine taşınıyor.

fbm4

İlk olarak Instagram’a gelen Hikayeler özelliği ardından Messenger uygulamasına taşınmış, son olarak da “Durum” adıyla daha sade bir versiyonu WhatsApp’ta kullanıma sunulmuştu.