H&M, yılın ilk aylarında faaliyetlerine başlayacak yeni markası /Nyden’ı duyurdu. Adını İsveççe “yeni” ve “o” kelimelerinin bir araya gelmesinden alan yeni marka, erişilebilir lüks giyim ürünleriyle pazarda kendine bir yer edinmeyi amaçlıyor. /Nyden’ın başında, H&M’in büyüme takımının yanı sıra modanın gidişatını felsefe, sosyoloji ve pazar araştırmaları yoluyla takip eden Innovation Lab’ın başındaki isim Oscar Olsson bulunuyor.

Millennial olarak anılan Y kuşağına hitap edecek /Nyden’ın asıl kitlesi ise güvenilirlik, özgünlük ve kişiliğe her şeyden çok önem veren, markanın kendi yarattığı tüketici grubu “Netocrat”lar olacak.

Oscar Olsson

/Nyden, geleneksel moda trendlerini ve sezon takvimini takip etmeyecek. Tasarımlar ise “kabile önderi” olarak tanımlanan genç influancer’ların elinden çıkacak. Olsson’un bizzat kendi seçeceği bu tasarımcıların ilk ikisi dövme sanatçısı Doctor Woo ve İsveçli oyuncu Noomi Rapace.

İlerleyen dönemde, seçilen tüm infulancer’lar /Nyden’ın Los Angeles’taki tasarım merkezinde bir araya gelecek ve yaklaşık üc-dört haftalık çalışma sürecinin ardından koleksiyonları ortaya çıkaracak. Ürünler ise çevrim içi mağazaların yanı sıra çeşitli etkinliklerde kurulacak özel mağazalarda satışa sunulacak.