İnsanoğlunun içkiyle olan ilişkisi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Hatta bilim insanlarına göre çok daha bile eski olabilir. Kutlamalarda, üzüntülerde, toplantılarda veya sadece yemeğin yanında içilen birkaç kadeh içkinin etkileri ise elbette kişiden kişiye değişiyor. Ancak hepimizde benzer şekilde sonuç gösteren bir şey var ki o da duygu dünyamızın içtiğimiz içkinin türüne göre değişmesi. Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, içilen içkinin türüne göre farklı bir moda giriyoruz.

British Medical Journal adlı bir yayında yer alan araştırma farklı alkol türlerinin farklı duygusal tepkilere neden olduğunu ortaya koyuyor. Bilim insanlarının, 21 farklı ülkeden, 18 ila 34 yaş arası 30 bin katılımcının cevaplarından yola çıkarak vardığı sonuçlara göre şarap içtiğiniz zaman kendinizi rahatlamış hissederken daha sert içkilerin ardından “seksi” hissetmeniz olası.


İçkinin, insanlarda farklı duygu patlamalarına neden olduğunu belirten araştırma için katılımcılara beyaz şarap, kırmızı şarap, bira ve sert içkilerle ilgil sorular soruldu. Bu dört farklı içki türünün insanlara kendilerini nasıl hissettirdiğini soran araştırmacıların sunduğu seçenekler arasında ise enerjik, seksi, kendine güvenli, yorgun, agresif, sulu gözlü ve huzursuz gibi duygu durumları yer alıyordu. Katılımcıların yüzde 53’ü kırmızı şarabı; yüzde 50’si ise birayı rahatlama duygusuyla eşleştirdi. Daha sert içkilerin ise daha kötü duyguları ortaya çıkardığı anlaşılırken katılımcıların üçte biri sert içkileri agresif bir ruh haliyle eşleştirdiğini ifade etti. Bunun yanı sıra yüzde 40’lık bir oran da kendilerini seksi hissettiklerini belirtti.


Bu araştırmanın belki de tek faydası şu: Niyetiniz içki içmek olduğunda gecenin ilerleyen saatlerinde nasıl hissedeceğinizi bilemeyebilir; yola çıkma sebebinizden sapabilirsiniz. Yoksa böylesine bir konuda kesin bir yorum yapabilmek için açıkçası, 30 bin kişinin cevap verdiği bir anket formundan daha fazlasına ihtiyaç var. Öyleyse şerefe…