Formula E, 2018/19 sezonunda kullanılacak olan ikinci nesil aracının tamamlanmış ilk versiyonunu, geçtiğimiz günlerde takipçileriyle paylaştı. Pilotların yarış ortasında araç değiştirme mahcubiyetine son vermesi beklenen yeni nesil Formula E Gen2, mart ayında gerçekleşecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak.

Yalnızca elektrikle çalışan yarış otomobillerinin mücadelesine sahne olan Formula E, dört yıl önceki başlangıcından bugüne kadar fazlasıyla yol katetti. 2017 yılı ise otomobil üreticilerinin, içinde yer almak için birbiri ardına açıklamalar yaptığı yıl olarak tarihe geçti. Önce Mercedes Formula E’ye katılabilmek için DTM şampiyonasından ayrılacağını açıkladı. Ardından Porsche 2019’da Formula E’ye ve elektrikli araçlara odaklanacağı belirterek Le Mans’ı terk ettiğini ifade etti. Başlangıcı uzun yıllar öncesine dayanan ve dünyanın en ünlü dayanıklılık yarışı olarak anılan 24 saatlik Le Mans’ı, önceki yıl Audi de bıraktığını açıklamıştı. Dolayısıyla da Formula E’nin de önemi gittikçe artmaya başladı.

Fakat gelin görün ki bu kadar önemli ve büyük oyuncuların kendine yer bulmasıyla daha da önem kazanan Formula E, son sezonuna kadar, yarış ortasında pilotların araç değiştirmesine sahne oluyordu. Yeni tanıtılan ve kanlı canlı olarak Cenevre’de sergilenmesi beklenen ikinci nesil Formula E aracı ise bu sıkıntıyı bertaraf ederek tüm yarışı tek şarjla tamamlamaya hazırlanıyor.

Gen2’nin şimdiki araçların iki katı kadar menzile sahip olduğu ifade ediliyor. Formula E’nin belirttiğine göre bunu mümkün kılan şey ise bataryanın boyutunun iki katına çıkarılmış olması. Öte yandan yeni serinin tasarımından yana da çok daha estetik olduğu kesin. Diğer otomobil yarışlarının aksine Formula E’de araçların aerodinamiğine pek önem atfedilmiyor. Dolayısıyla tasarımcıların dış görünümü daha estetik olan modeller konusunda daha özgür çalışabiliyor.

Önümüzdeki sezonla birlikte Formula 1 araçlarında da kullanılmaya başlanacak olan Halo, yani kokpit koruma sistemini ikinci nesil Formula E aracında da görmek mümkün.

Formula E’nin üç sezon kullanmayı planladığı yeni nesil aracı tüm takımlar, tasarımını değiştirmeden kullanmak zorunda. Otomobilin temelinin büyük bölümünü oluşturan batarya için de aynı şey geçerli. Takımlar, onun dışındaki parçaları, motor da dahil, özgürce modifiye edebilecek. Formula E, kendisini elektrikli otomobil teknolojileri için bir deneme zemini olarak görüyor. Üreticilere, inovasyon için yeterli imkanı da sunuyor.

VİDEO🎥