Stanley Kubrick’in 1968 tarihli bilimkurgu başyapıtı 2001: A Space Odyssey’nin öngördüğü uzay turizmi ve uzayda bir otel fikri nihayet 50 yıl sonra gerçeğe dönüşüyor. Orion Span’in geliştirdiği Aurora İstasyonu ilk uçuşunu 2021’e gerçekleştirecek; her şey yolunda giderse 2022’de de ilk misafirlerini ağırlayacak. Bir profesyonel astronotun rehberlik edeceği 6 misafir, yeryüzünden 320 km yukarıda, 12 gün boyunca tatil yapacak.

Kulağa çok cazip gelse de bu uzay macerası için kesenin ağızını açmak şart. Yalnızca ön kayıt için San Francisco merkezli şirkete 80 bin dolar ödeme yapmak gerekiyor. Uçuşun her şey dahil toplam maliyeti ise kişi başı 9,5 milyon dolar. Orion Span yetkilileri, bu fiyatın şimdiye kadarki uzay yolculuklarıyla kıyaslandığında çok çok ucuz olduğunu belirtiyor, haksız da sayılmazlar.

Tokyo Broadcasting System, 1990 yılında gazeteci Toyohiro Akiyama’yı bir haftalığına Mir Uzay İstasyonu’na göndermek için Sovyetler Birliğine’ne bugünün parasıyla 55 milyon dolar ödemişti. 2000’li yılların başında ise bir grup zengin maceraperest Rus Soyuz uzay aracı ile yolculuk yapıp Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 1 hafta konaklamak için 20 ila 40 milyon dolar ödeme yapmıştı.

Orion Span’in bu denli “cazip” bir fiyat sunuyor olmasının temelinde tamamıyla özel bir işletme olması yatıyor elbette. Devletle hiçbir bağı olmayan şirket, maliyetlerini düşük, karını yüksek tutabiliyor.

Aurora İstasyonu’nda standart kabinlerin haricinde çiftler için özel süitler, yüksek hızlı kablosuz internet ve karma gerçeklik teknolojili “holodeck” ve toprağa ihtiyaç duymadan yalnızca suyla ürün yetiştirilebilen hidrofonik bir bahçe alanı bulunacak.

Misafirler, yolculuğa çıkmadan önce ilk olarak üç aylık online eğitim programına katılacak ardından Orion Span’ın Houston’daki tesislerinde fiziki eğitim alacak. Merak etmeyin, alınacak eğitim ve Orion Span Astronot Sertifikası da 9,5 milyon dolarlık ödemeye dahil.

Orion span, uzaya turist taşımanın yanı sıra Aurora İstasyonu’nda gelişmekte olan ülkelerden araştırmacıları ağırlamayı da planlıyor. Uzun vadede ise istasyonu genişletip “Uzay Daireleri” satma fikri söz konusu.

Şirketin CEO’su Frank Bunger’in açıklamasına göre uzay otelinin ilk dört aylık dönemi için rezervasyonlar yalnızca 72 saatte tamamlanmış. Uzaya gitme gibi bir düşünceniz varsa elinizi çabuk tutsanız iyi olur.