İngilizlerin yeni bir kahramanı var. “Apostrofçu” adıyla anılan bu gizemli kahraman tam 13 yıldır Bristol şehrindeki mağazaların tabelalarındaki yazım yanlışlarını düzeltiyor. Uzmanlık alanı ise adından da anlaşılabileceği gibi apostrof; yani kesme işareti.

AP3

İmla ve noktalama hatalarına savaş açan adam, bu hataları tabelalar üzerinde düzeltmek için süpürge sapı, bir çift sünger ve bolca sticker kullanıyor. Kimi yüksek tabelalara ulaşmak için zaman zaman merdiven taşıdığı da oluyor. BBC’ye yaptığı açıklamada amacının İngilizcenin yanlış kullanımının önüne geçmek olduğunu söyleyen dil gönüllüsü, yaptığının suç olmadığını, asıl suçun kesme işaretinin doğru şekilde kullanılmaması olduğunu belirtiyor.

AP2

The Telegraph’a konuşan, yakın tarihte tabelasını düzelttiği “Cambridge Motor’s”un sahibi Paul, iki yıl kadar önce üzerinde “Keys and letter’s” yazan bir tabeladaki kesme işaretini kazımaya çalışırken aynı adama denk geldiğini anlatıyor. Bir tabela astık ve sonrasında keçeli kalemle düzeltme yaparken onu yakaladık diyor. “Ona ne yapıyorsun?” diye sorduğunu, kendisine yanıt olarak “Burada yanlış kullanılmış bir apostrof var.” dediğini anlatıyor.

Ancak tabelası üzerinde düzenleme yapılan herkes dil bilgisi kahramanına Paul kadar anlayışla yaklaşmıyor. Kimi dükkan sahipleri, yapılan değişikliklerin tabelalarına kalıcı olarak zarar verdiğini ve yenisinin maliyetinin binlerce dolar olduğundan yakınıyor. Şahsın kimliğinin ortayı çıkması halinde emniyet güçlerine şikayette bulunacaklarını belirtiyor.

Böyle birine Türkiyede’de büyük ihtiyaç duyduğumuz kesin. 😁

🎥 VİDEO