Geride kalan aylar içinde tüm kullanıcılar için daha “güvenli” bir ortam yaratmak adına güncellemeler yapan Instagram’ın bu doğrultudaki en yeni adımı “hassas” içerikleri bulanıklaştırmak. Şirketin CEO’su Kevin Systorm’un bir blog yazısıyla duyurduğu güncellemeyle, şikayet edilen içerikler, bir ekip tarafından incelendikten eğer rahatsız edici bulunursa ana akışta normal bir şekilde görüntülenemeyecek.

“Rahatsız edici”liğin neye göre belirleneceği belirsiz. Akla ilk gelen şey olan çıplaklığa Instagram halihazırda da izin vermiyor ancak belirli sınırlar içinde kalmak suretiyle fotoğraf ve video içerikleri paylaşılabiliyor. Görünen o ki Instagram bu sınırların genişliğinden pek memnun değil ve bir mekanizmayla bunu kontrol altına almak istiyor. Söz konusu içeriklerin, Instagram kurallarını ihlal etmediği ancak bazı kişilerce rahatsız edici bulunduğu/bulunabileceği için bulanıklaştırılacağı belirtiliyor.

Bulanıklaştırılmış içeriği görmek için üzerine bir kez tıklamak yeterli oluyor. Instagram’ın bu özelliği hiçbir şekilde kullanmak istemeyen kullanıcıları için özel bir “devre dışı bırakma” ayarı sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor.

insta2

Bu değişikliğin yanı sıra, sınırlı bir kesime geçtiğimiz yıldan beri açık olan iki aşamalı güvenlik onayı da uygulamayı kullanan herkese geliyor. Ekstra güvenlik sağlayan bu özellik, Instagram’da oturum açabilmek için, telefona gönderilen SMS kodunun girilmesini şart koşuyor.