37. İstanbul Film Festivali’ne geri sayım başladı. 6 – 17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin bu yıl özel bir bölümü var. Usta yönetmen Ingmar Bergman’ın 100’üncü doğum günü için hazırlanan bir seçki, özel bir bölüm olarak festivalin programına eklendi.

Türkiye’den 10 yönetmenin, kendilerini en çok etkileyen Ingmar Bergman filmini seçerek oluşturduğu programda, çağdaş sinema sanatının en iyi örnekleri bulunuyor. Kariyerlerini ve sinemasal yaklaşımlarını etkileyen Bergman filmlerini seçen yönetmenler arasında Reha Erdem, Yeşim Ustaoğlu, Semih Kaplanoğlu ve Can Evrenol gibi isimler bulunuyor. Yönetmenlerin oluşturduğu bu seçki, İstanbul Film Festivali’ndeki gösterimleriniden önce bizzat yönetmenler tarafından sunulacak. Bu şekilde ünlü yönetmenler, İsveçli büyük ustayı kendi gözlerinden festival izleyicisiyle paylaşacak.

YÖNETMENLERİN GÖZÜNDEN BERGMAN

Time dergisinin 2005 yılında “yaşayan en büyük yönetmen” olarak tanıttığı Bergman, 59 yıllık sinema kariyeri hayatı boyunca 45 uzun metrajlı filme imza attı. 170’in üzerinde tiyatro oyunu yöneten ve birçok filmin de senaryosuna imza atan ünlü yönetmen adına oluşturulan Bergman 100 Yaşında seçkisinde yer alan yapımlar şunlar:

Kazım Öz – Smultronstället / Wild Strawberries / Yaban Çilekleri (1957)
Emin Alper – Det sjunde inseglet / The Seventh Seal / Yedinci Mühür (1958)
Semih Kaplanoğlu – Nattvardsgästerna / Winter Light / Kış Işığı (1962)
Reha Erdem – Tystnaden / The Silence / Sessizlik (1963)
Can Evrenol – Persona (1966)
Ümit Ünal – Skammen / Shame / Utanç (1968)
Aslı Özge – Viskningar och rop / Cries and Whispers / Çığlıklar ve Fısıltılar (1972)
Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş – Scener ur ett äktenskap / Scenes from a Marriage / Bir Evlilikten Manzaralar (1973)
Yeşim Ustaoğlu – Höstsonaten / Autumn Sonata / Güz Sonatı (1978)