Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’dan bildiriyoruz. Önümüzdeki sezonun  erkek koleksiyonlarını tanıtan tasarımcılar Niyazi Erdoğan, Emre Erdemoğlu ve Benan Bal’ın izinde 2015 İlkbahar-Yaz trendlerini inceledik.

 

Murat Can UYSAL

 

NİYAZİ ERDOĞAN İSTANBUL’DAN BESLENMİŞ

Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’un ilk gününe, 13 Ekim Pazartesi gününe gidiyoruz. Saat 20:30. Podyumda Türkiye’de erkek giyim tasarımcısı denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Niyazi Erdoğan markası var. Defilenin açılışı Pulp Fiction’ın kült şarkısıyla… Podyumdaki ilk look mavi geometrik detayı olan bir takım elbise. Niyazi Erdoğan, yeni koleksiyonunda yine yerel unsurlardan ve İstanbul’dan beslenmiş, Tevfik Fikret’in Aşiyan’a olan aşkından esinlenerek koleksiyonunun eksenine göç yolları İstanbul’dan geçen kırlangıçları yerleştirmiş. 2015 İlkbahar/Yaz koleksiyonuna denimler hakim. Indigo mavisine elma yeşili, neon yeşil ve kahve tonları eşlik ediyor. Üretim kısmında yerel üreticilerle çalışılan koleksiyonun kumaşları İpekiş’e, denim danışmanlığı ise Seda Zorlu’ya ait.

 

 

 EMRE ERDEMOĞLU’NDAN PRİNT DESENLER, GOLD DETAYLAR

Moda Haftası’nın ikinci gününde, podyumda erkek koleksiyon tasarımcısı olarak Emre Erdemoğlu markası vardı. Emre Erdemoğlu’nun Aden-Günahlarından Arınmış adını verdiği lacivert ve yeşilin turuncuyla buluştuğu 2015 İlkbahar- Yaz Koleksiyonu’nda ağırlıklı olarak print detaylar ön planda. Örme ceketler, print desenli kısa montlar ve gold detayların dikkat çektiği koleksiyon 120 parçadan oluşuyor. Vogue Italy ve Deri Tanıtım Grubu işbirliğinde önemli bir projeye de imza atan ve aynı proje kapsamında Ocak ayında İtalya’da koleksiyon lansmanını gerçekleştirecek olan tasarımcının Mercedes Benz Fashion Week İstanbul defilesinde ise finali süpermodel Tülin Şahin yaptı.

BENAN BAL KÖPEKLERİ DE GİYDİRDİ

Moda Haftası’nın üçüncü gününde ise ilk defilesiyle tasarımcı Benan Bal vardı. Kariyeri boyunca katıldığı tasarım yarışmalarında önemli dereceler elde eden ve ünlü isimlere stil danışmanlığı yapan Benan Bal, şovunu, evcil hayvan giysi markası CouCou ile birlikte gerçekleştirdi. İlhamını Amerikan basketbolunun hareketli ve heyecan verici duygusundan alan 2015 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda; file atletler, renkli şortlar, tailor fit gömlekler ve yağmurluklar öne çıkan parçalardan. Defilede modellerle birlikte yürüyen köpekler ise Benan Bal’ın tasarımlarıyla takım giydikleri yağmurluk ve mont modelleriyle ilgi çekti. Bal, evcil hayvan giysi tasarımcısı kardeşi Palmet Bal’ın yaratıcısı olduğu CouCou’nun, köpek giysilerini kendi koleksiyonuna adapte ederek, erkeklerin günlük hayatlarında yanlarında evcil hayvanlarıyla birlikte de ne kadar şık, spor ve tarz olabileceklerini kanıtlar nitelikteydi.