Tablet ve akıllı telefonları hiç elimizden düşürmediğimiz için dijital olmayan ürünleri kullanırken ara sıra kafalar karışabiliyor. Basılı bir derginin sayfaları üzerinde parmaklarınızı kullanarak sürükle-bırak yapmaya çalıştığınız oluyorsa, dijitalle fiziksel baskıyı bir araya getiren Highlight’la tanıştıralım.

boxTwo@2x

Kitap okurken önemli olduğunu düşündüğünüz bir satırı, o satır üzerinde parmağınızı sürükleyerek parlak renklerle vurgulamaya izin veren Highlight, gerçek kağıtla onun altındaki iletken tabaka sisteminin bir araya gelmiş hali. Bir ekrandan değil de yüksek kalite bir kağıt üzerinde okuma yaptığınız için kitap karıştırma zevkinizi katlayacak olan Highlight, parmakla altını çizdiğiniz bölümleri bizzat seçtiğiniz uygulamalar üzerinde kayıt altına alıyor. Böylece favori not alma uygulamalarınıza dijital olarak kaydedilmiş olan bu satırları isterseniz daha sonra bilgi almak için kullanabiliyorsunuz.

Polonyalı tasarımcılar Patryk Adas ve Pawel Waraksa, analogla dijitali birleştiren bu kitap üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Altı ila sekiz ay içinde Highlight’ı piyasaya sunmayı hedefliyorlar.