e-bilet kullanmanın, yalnızca akıllı telefonunuzdaki barkodu okutarak yolculuk yapmanın kolaylık olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak İsveç Demiryolları trenlerinde artık vücuda yerleştirilen çipler bilet olarak kullanılabiliyor.

Bilimkurgu filmlerini anımsatan yöntemde kullanılan çipler, toplu taşıma kartları ya da temassız kredi kartlarında olduğu gibi NFC teknolojisi ile çalışıyor. Kullanıcılar normal şekilde web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden biletlerini alıyor, trene binmek istediklerinde ise kondüktörler ellerine yerleştirilmiş olan çipleri tarıyor. Eşleşme sağlandığında da yolcular trene biniş yapıyor.

Çoğunluğu teknoloji sektöründe çalışan çip kullanıcısı 2.000 kişiden yaklaşık 200’ünün bu yeni nesil biniş kartı sistemini kullanması öngörülüyor. Demiryolları çipin yerleştirilmesine aracılık etmiyor, bunu kişilerin kendilerinin yaptırması gerekiyor.

Güvenlik riskleri ve kişilerin sürekli olarak takip edilmekten kortukları yönündeki açıklamalarına ise demiryolları yetkilileri kredi kartları ve akıllı telefonların çipten çok daha büyük riskler taşıdığı yanıtını veriyor.

Sistemin kullanımına geçilmiş durumda ama her şeyin tam olarak rayına oturmuş olduğunu söylemek güç. Bazı yolcular, çip taramaları sonrası bilet bilgileri yerine LinkedIn sayfalarının açıldığını söylüyor. Ek olarak istasyonlarda görevli memurların tümünün de bu çipleri tarayacak cihazlara henüz sahip olmadığı belirtiliyor. Ancak yetkililer her iki sorunun da çok kısa sürede giderileceğini taahhüt ediyor.