Otomotiv sektöründe uzun zamandır SUV’lerin hakimiyeti söz konusu ancak station wagon’lar görkemli bir geri dönüşe hazırlanıyor. Audi, BMW ve Volvo’nun outdoor için tasarladığı modellerin ardından şimdi de Jaguar bu küçük pazara hareket kazandırmak için geliyor.

XF Sportbrake gibi bir station için fazlasıyla iddialı bir isme sahip olan yeni Jaguar’a dair elimizde olan tek şey, otomobilin yukarıdan çekilmiş fotoğrafı. Arkaya doğru daralan panoramik cam tavanıyla dikkat çeken otomobil, markanın sedan ve SUV’lerinden de izler taşıyor. F-Type ve F-Pace’te imzası bulunan, Jaguar’ın tasarım ekibinin başındaki isim Ian Callum, bu yaz tanıtılacak XF Sportbrake’in tasarımının otomobilin hızına vurgu yaptığını belirtiyor.

Geniş bir motor yelpazesiyle gelecek olan modelde 2.0 litrelik dizel motor giriş seviyesinde konumlandırılacak. 3.0 litrelik v6 motor ve 2.0 benzinli motorlar da yeni XF için tercih edilebilecek. 6 ileri manuel vitesli versiyonu arkadan itişli olacak XF Sportbrake’in tüm tekerlerden çekiş sistemi yalnızca 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla sunulacak.