Amerikalı koleksiyoncu H. Keith Melton, Troçki’yi öldüren buz baltasını bulabilmek için 40 yılını harcadı. 1917 Rus Devriminin önemli isimlerinden Lev Troçki’yi öldürmek için kullanılan bu balta, on yıllar boyunca Meksika’da kaldıktan sonra birkaç kez el değiştirdi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında şifreli mesajlar göndermek için kullanılan Enigma, Soğuk Savaş döneminden savaş uçağı parçaları, yine İkinci Dünya Savaşı zamanının casus denizaltısı, Troçki’yi öldüren buz baltası ve daha pek çok özel nitelikli eşyanın aralarında bulunduğu dünyanın en büyük özel koleksiyonu, gelecek yıl açılacak olan Uluslararası Casusluk Müzesi’ne bağışlandı. Floridalı iş adamı Melton’ın özel koleksiyonunda bulunan ve toplayabilmek için dünyayı dolaştığı 5 bin parçalık bu koleksiyon, önümüzdeki yıldan itibaren, Washington’da kurulacak olan müzenin ziyaretçilerine sunulacak.

spy2
Birçoğunun bağışlarla, bazılarının ise eski haber alma personeli, ajanlar veya hükumetlerden satın almalarla elde edildiği bu değerli parçaların enteresan hikayeleri de var. Örneğin Melton bir keresinde, Sovyet Rusya’dan ayrılırken minik bir parçayı ağzının içinde saklayarak ülkeden çıkarmış. Öyle ki koleksiyoncu Melton, Sovyet Rusya’nın dağılmasından önceki dönemde, hem Doğu Alman hem de KGB ajanlarından bazı objeleri yok olmadan alıp koleksiyonuna katabilmek için çok uğraşmış.

spy3
Melton’ın belirttiğine göre koleksiyonun alınıp tasnif edilebilmesi için 9 kişi 17 gün boyunca çalışmış. Uzmanlar, toplanması 40 yıl süren bu koleksiyonun değerinin ortalama 20 milyon dolar olduğunu belirtiyor.