Uber ABD’de ve Avrupa’da taksilerin yerini yavaş yavaş almaya başladı. Türkiye’de de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan bu yeni çağın taşıma sistemi ile ilgili olarak bilinmeyen ve merak edilen birçok gerçek var.

1. Sürücülerin indirimi yok

Biliyorsunuz Uber ile ABD’de kendi kişisel otomobilinizle taksicilik yapabiliyorsunuz. Bu sürücüler ise Uber’den herhangi bir indirim elde etmiyor. Ancak sürücülerin Uber tarafından yağ ve lastik değişimi ve bakım masrafları konusunda maddi destek yaptığı biliniyor.

2. Uber Bir tasarım firmasının hayatın kararttı

1999 yılında Uber Inc. ismi ile New York’ta kurulan bir tasarım firması Uber’in yaygınlaşması ile beraber çok fazla sayıda alakasız telefon almaya başladı. Günde 500 kişinin Uber zannederek aradığı firmayı dava etmek isteyenler, paralarını alamayanlar firmaya ulaştı. Google karışıklığı engellemek için bu firmayı “Taksicilik ve taşıma yapılan Uber Technologies ile alakası yoktur” diye kaydetmek zorunda kaldı.

3. Uber bebekleri özel tulumlar alıyor

Son dakikada hastaneye yetişene kadar takside doğan bebekler olabiliyor. Uber’de doğan ilk bebek geçtiğimiz yıl Mart’ta dünyaya geldi. Bir Nissan Altima’da dünyaya gelen bebeğe Uber özel bir tulum hazırladı.

4. Arabalar 10 yıllık olabiliyor

Uber sürücüsü olabilmek için 4 kapılı bir arabaya sahip olmanız yeterli oluyor. Ancak sürmeye başlamadan önce bu araba temizlik, hasar ve bakım açısından dikkatlice inceleniyor. Bu incelemeyi yıldızları yüksek “Usta sürücüler” yapıyor ve şirkete onay veriyor.

6. Bahşişler dahil değil

Uber’de fiyatlandırma gittiğiniz mesafe ve geçen süre üzerinden hesaplanıyor. Amaç bu taksi yolculuğu bittiğinde elinizi hiç cebinize atmadan taksiden inip hızlı bir şekilde hayatınıza devam etmeniz. Bu yüzden Uber firması sürücülerinin bahşiş almasına pek sıcak bakmıyor. Ama yine de ısrar eden bir müşteriyi de geri çevirmiyorlar. ABD’deki Uber sürücüleri ücretin yüzde 80’inin alıyor yüzde 20’sini ise Uber alıyor. Bahşişler ise sürücüye kalıyor. Sürücülerin

7. Sürücüler Lyft’i tercih ediyor

Uber için sürücülük yapan birçok kişi aynı zamanda Lyft için de çalışıyor. Lyft Uber’in rakip bir firması ve sürücülerin bahşiş almasını uygulama içinde mümkün kılıyor. Hatta sürücülerinin günlük gelirinin yüzde 40’ının bu bahşişler olduğu söyleniyor.

8. Sürücüler size beş yıldız veriyor

Uber yolculuklarında yolculuğun sonunda şoför yolcuya, yolcu da şoföre değerlendirme yıldızı veriyor. Sürücüler çoğu zaman bu yolculara beş yıldız veriyor.

9. Size verilen yıldızların bir önemi yok 

Uber sürücüleri arabaya sarhoş binen, geç kalan veya kaba hareketler gösteren yolcular dışında kimseye düşük yıldız vermiyor. Zaten verseler de bir önemi olmuyor. Düşük yıldızlı bir yolcuyu kabul etmemeleri onun yapacağı ödemeyi önemsiz yapmıyor. Bu yüzden sürücüler düşük yıldızlı, kaba bir müşteriyi de taşımayı reddetmiyor.

10. Ama sizin verdiğiniz yıldızın önemi var

Yıldızla değerlendirme şoförler açısından büyük önem taşıyor. Ortalama yıldız 4.6’nın altına düşen bir sürücünün Uber ile olan sözleşmesi sonlandırılabiliyor.

11. Sürücülerin kabul etme ortalaması da önemli

Uber, sürücülerinin yolcuyu kabul etme ortalamasının yüzde 80 olmasını istiyor. Hatta yüzde 100’e yakın olması daha iyi. Uber aynı zamanda sürücülerinin çok daha fazla çalışmasını da istiyor. ABD’deki sürücüler eğer haftada 50 saat çalışırsa bu hafta içindeki cirolarının yüzde 10’unu prim olarak alıyor.

12. Nereye gideceklerini bilmiyorlar

Eğer bir Uber yolcusu uygulama içinden nereye gideceğiniz girmezse sürücü de bilmiyor. Sürücü, yolcuyu bu belirsizlikle alırken bu kısa bir mesafe de olabiliyor uzun da. ABD’de geçtiğimiz yıl bir yolcu Scranton ile Buffalo şehirleri arasındaki 450 km’yi Uber ile yapmış, 6 saat süren bu yolculuk 583 $ tutmuştu.