Modern zamanların başından bu yana var olan ancak internetin hayatımıza girmesiyle birlikte daha da önem kazanan “kişisel bilgilerin gizliliği” mefhumu, bu kez pizza temalı bir araştırmayla gündemde. Sonucu özetlemek gerekirse, güvende değilsiniz. En yakın arkadaşınız, bir pizza karşılığında e-posta adresinizi yabancılara verebilir.

Yakın bir zaman önce gerçekleştirilen bir başka araştırmanın sonuçlarına göre, Amerikalıların yüzde 74’ü, kişisel bilgilerine kimlerin erişebileceğini kontrol edebilmenin kendileri için “çok önemli” olduğunu söylüyor. Katılımcıların yüzde 60’ı da e-posta adreslerini paylaşmaktan rahatsızlık duyduğunu belirtiyor. Ancak işler karşı tarafa geçince değişiyor.

National Bureau of Economic Research’te yayınlanan ve Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de 3.108 öğrencinin katılımıyla yürütülen araştırma, başkalarının kişisel gizliliğinin pek de önemli olmadığını gösteriyor. İki gruba ayrılan öğrencilerin, ilk grupta yer alanların yüzde 98’i, bol pepperonili bir pizza karşılığında en yakın arkadaşlarının e-posta adreslerini vermeye razı oluyor. İşin trajik tarafı, ikinci gruptaki öğrencilerin yüzde 94’ü de kendilerine hiçbir şey vadedilmese dahi arkadaşlarının e-postalarını paylaşıyor. e-posta adresi belirtmemenin bir seçenek olarak sunulmadığı araştırmada yalnızca yüzde 6’lık bir kesim, arkadaşlarının kişisel güvenliğini korumak için sahte e-posta adresleri söylüyor.

Araştırmanın başında isimler, kişilerin, bilgi gizliliğine önem verdiklerini söylemesine rağmen, farklı teşviklerle bu görüşlerini kolayca değiştirebildiklerini belirtiyor ve bunun yol açabileceği tehkilere dikkat çekiyor.