Politikacıların gündeminde bir numarada yer almasa da iklim değişikliği, gezegenimizi ve üzerinde yaşayan herkesi (gelecek nesillerle beraber) tehdit eden unsurların başında geliyor. Eriyen buzullar, deniz seviyelerinin yükselmesi ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen rekor hava sıcaklığı haberleri, durumun kritik seviyelere ulaştığını gösteren işaretler. Dünyanın hiçbir yerinde küresel ısınmanın kötü sonuçlarından kaçmanın yolu yok fakat her coğrafya, aynı derecede risk altıda da değil.

Bu soruya cevap verebilmek için, Notre-Dame Üniversitesi araştırmacıları, en çok ve en az risk altında olan ülkeleri gösteren bir harita hazırladı. 181 ülkenin küresel ısınma karşısındaki durumunu analiz eden bu çalışma, sağlık hizmetleri, gıda arzı ve yönetimlerinin istikrarı gibi kriterlere bakarak, ülkelerin ısınan bir gezegene ne derecede adapte olabileceğini inceliyor. Hazırlanan harita, aynı zamanda, 181 ülkenin yılda ne kadar karbondioksit salınımı gerçekleştirdiğinin altını çizerek, küresel ısınmaya ne kadar katkıda bulunduklarını inceliyor.

Araştırmanın sonucunda risk haritasının en iyi durumda olan ülkesinin Norveç olduğu görülüyor. Onu diğer kuzey Avrupa ülkeleri ve Yeni Zelanda takip ediyor. Listede Finlandiya üçüncü, İsveç dördüncü, İzlanda ise sekizinci sırada. 2015’teki sıralamada ilk 10’da yer alan ABD, bu defa alt sıralara düşüyor. 15’inci sırada bulunan ABD, 12’inci sırada bulunan İngiltere’yle beraber, küresel ısınmaya hiç de hazır olmayan coğrafyalar arasında yer alıyor.

En yüksek risk altında olan ülkelerden biri ise karbondioksit salınımıyla küresel ısınmaya fazlasıyla iştirakçi olan ülkelerden biri: Çin. Bunun en büyük sebebi ise gittikçe artan nüfus yüzünden ülkenin kamu hizmetlerinin ve doğal kaynakların yetersiz kalmaya başlaması. En yüksek karbondioksit salınımı yapan ülkelerden bir diğeri ise Hindistan. 

Elbette dünyanın en fakir ve az gelişmiş ülkelerinin, risk haritasında en kötü durumda olan ülkeler arasında yer alması kimse için sürpriz değil. Sahra altı Afrika ülkeleri küresel ısınmanın kötü sonuçlarından kurtulma ihtimali son derece düşük olan ülkeler arasında yer alıyor ve risk haritasında en kötü 10 ülke, bu coğrafyadaki ülkelerden meydana geliyor. Risklere en açık olduğu açıklanan ülkeler arasında Myanmar, Somali, Bolivya ve Haiti bulunuyor. Somali, Çad ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti en büyük risk taşıyan beş ülke arasında yer alıyor. Türkiye, listedeki 181 ülke arasında, Bulgaristan, Hırvatistan ve Malezya gibi ülkelerin ardından 47’nci sırada bulunuyor. 

Notre-Dame’ın hazırladığı farklı renklerle bezenmiş risk haritalarını haberimizin hemen altında görebilirsiniz. Bu manzaradan ne yazık ki kaçışımız yok. Fakat bu tip araştırmalar durumun ne kadar iç karartıcı olduğunu göstermekten ziyade; daha fazla geç olmadan bütün global oyuncuların bir araya gelip bu acil duruma etkili bir çözüm üretmesi gerektiğini hatırlatması açısından önem taşıyor.

Countries most likely to survive climate change