Milano erkek moda haftası böyle geçti…

gunesgunerisik_imza

 

 

Hafta sonu atlatılan yoğun iki günün ardından, pazartesi trafiği ve koşturmacası ile üçüncü gün daha da yorucuydu. Instagram’da paylaşılma rekorları kıran karelerden biri Gucci davetiyesi oldu. Etro’nun kapısında izdiham yaşandı. Amerikalı modelleri görmek aşkıyla yüzlerce kız kapıya hücum etti. Canali’nin defile sırasında kullandığı video enstelasyonu ve yeni koleksiyonu şaşırtıcıydı. Trussardi’nin Milano ‘Pinacoteca di Brera’ kütüphanesinde yaptığı sunum Milano Moda haftasına damga vurdu.

 

[Not a valid template]

 

 

  • Takip edenler bilir, Milano moda haftasında yeri ve saati şaşmayan markalardan biri de Gucci’dir. Kış sezonunda tasarımcısını değiştirerek farklı bir koleksiyona yönelen markanın yeni tavrına kimileri henüz alışamadı ama kimileri de bayılıyor. Yeni koleksiyonun vurgusu yine ‘cross-dressing’ (kadın ve erkeğin birbirlerinin kıyafetlerini giymesi) üzerine.

 

  • Saat 14.00. Etro zamanı. Kean Etro’nun hayallerine ortak olunan mistik ve keyifli bir an. Koleksiyona ilham veren yolculuğu 15 zevkli dakikada izleyiveriyoruz. Bu sezon yolculuk, Etro ailesinin kökleri olan Puglia’ya yapılmış. Soluk, gün batımı pembesi koleksiyonun esas rengi. Renk ve desenleri masal kahramanı gibi taşıyan modellerin ne denli ünlü olduğunu ise çıkışta yaşanan bol çığlıklı izdihamda anlayabildik.

 

  • Bir gün ve yetişecek onlarca defile arasında en zorlayıcı anlar geç açılan kapıların önünde geçirilir. Canali defilesi için güneşin altında uzun bir süre bekledik. Koleksiyon da sunum da beklemeye değdi. Daha modern, daha dinamik bir koleksiyonu, tüm detayları sergileyen video enstalasyonu eşliğinde izledik. Fonksiyonel mont ve kabanlar, yakasız gömlekler ve indigo rengi koleksiyonun anahtar detayları.

 

  • Trussardi’nin sunumu için “Pinacoteca di Brera” kütüphanesi günün son duraklarından. İlk girişte cam kapaklı dolapların içine oturtulmuş modeller biraz karamsar bir hava yaratsa da arka odalara vardığımızda şaşırtıcı bir hayranlık yaşadık. Ne mi gördük? Trussardi’nin yeni koleksiyonunu giymiş farklı model ve aktörler farklı dillerde, nefis telaffuzlarla ellerindeki klasik kitapları sesli ve hareketli bir şekilde okuyorlar. Ortam o kadar büyüleyici ki, odalara giren hemen hiçkimse kolay kolay çıkmak istemedi.

 

  • Fendi, Damir Doma’nın ardından sırada bir zamanların Dj’i Marcelo Burlon’un popüler markası Macelo Burlon Country of Milan vardı. Defileyi kaçıranlar “Future” grubunun canlı performansının da olduğu Marcelo partisine katıldı.

 

Milano Moda Haftası’nda başka neler mi oldu? 

İtalyan kadar cazibeli, Fransız kadar sofistike

 

10 saat, 10 defile, 10 sunum