Yaşımız kaç olursa olsun her zaman ilgiyle izlediğimiz tekler ve çiftler artistik buz pateninin dışında çok da ilgi göstermesek de PyeongChang, Güney Kore’de düzenlenen 2018 Kış Olimpiyat Oyunları, bugün itibarıyla başladı. Sıcaklıkların sıfırın altında seyrettiği PyeongChang’da, pek çok spor kış sporu dalında kıran kırana mücadelelere tanık olacağız. Önümüzdeki iki hafta boyunca sürecek ve spor gündemini belirleyecek olan Kış Olimpiyatları’nın Kuzey Kore’nin katılım durumundan Olimpiyatlar süresince dağıtılacak prezervatif sayısına kadar uzanan enteresan bilgilerine birlikte göz atalım.

KUZEY KORE GERİ DÖNÜYOR

9-25 Şubat tarihleri arasında 93 ülkeden 3 bine yakın atlet, madalya için yarışacak. Bu sporcular arasında 22 atlet, Kuzey Kore adına yarışıyor. Yaz aylarında düzenlenen Olimpiyat Oyunlarını kaçırmasa da, Kuzey Kore, 2014’te Sochi’de gerçekleşen Kış Olimpiyatlarına katılmamıştı. Buz hokeyi, kayak ve buz pateni dallarında müsabakalara katılacak olan Kuzey Kore’nin sansasyonel lideri Kim Jong Un, açılış törenine katılmak için Güney Kore’ye gelmeyecek. Fakat onu yerine kız kardeşi Kim Yo Jong’un açılış töreninde olacağı ifade ediliyor. Törende Kuzey Koreli sporcular, Güney Koreli sporcularla birlikte Birleşik Kore bayrağı altında yürüyecek. Öte yandan iki ülkenin kadın buz hokeyi sporcuları da aynı takımda mücadele edecek.

RUSLARIN DOPİNG’LE İMTİHANI

Rusya, 2014 Soçi Olimpiyatları ile ilgili doping skandalından dolayı Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Oyunlar’dan men edilmişti. Dolayısıyla Rusya, müsabakalara katılacak ülkeler arasında yer almıyor. Onun yerine dopingli olmadığı tespit edilen Rus sporcuların belirli şartlar altında bireysel olarak oyunlara katılmalarına karar verildi. Rus atletler, Olimpik Atlet unvanıyla bağımsız olarak yarışacak. Fakat yeni gelen haberler, Olimpiyat Tahkim Mahkemesi’nin 47 Rus atlet ve antrenörün daha temyiz başvurusunu reddettiğini söylüyor.

TERK EDİLMEYE MAHKUM DEV TESİSLER

Olimpiyat oyunları zamanı geldiğinde, her seferinde mutlaka aynı konu konuşulur: O ülke, müsabakaların yapılacağı spor tesisleri ve stadyumlar için ne kadar harcama yaptı. Güney Kore’nin, müsabakalara ev sahipliği yapacak olan salon ve pistlere 10 milyar dolardan fazla para harcadığı ifade ediliyor. Büyük meblağlarla inşa edilen bu yapılar arasında yalnızca açılış ve kapanış seremonilerinin yapılacağı Olimpiyat Stadyumu da yer alıyor. Fakat buranın gelecekte hayalet stadyuma dönüşmeyeceği kesin çünkü Oyunlar bittiği zaman bu stadyum yıkılacak.

Olimpiyatlar boyunca PyeongChang’ı 2 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Açılış törenine ise 150 bin kişinin katılması öngörülüyor.

25 YILIN EN SOĞUĞU

Sporcuların soğuğa izleyiciler kadar aldırmayacağı aşikar. Güney Kore’de meteoroloji, açılış töreni sırasında sıcaklıkların sıfırın altında 2 ila 5 derece arasında olmasını bekliyor. Üstelik de törenin yapılacağı Olimpiyat Stadyumunun üstü kapalı değil. İzleyicilere koltuk ısıtıcıları ve şapka verileceği belirtiliyor. 2018 Kış Olimpiyatları’nın, 1994 Lillehammer, Norveç oyunlarından sonraki en soğuk Olimpiyatlar olacağı ifade ediliyor.

Rio de Janeiro’daki 2016 Olimpiyatları esnasındaki bir Benneton reklamı.

PREZERVATİF REKORU

Kış Olimpiyatları, farklı bir rekora da sahne olacak: 3 bine yakın sporcuya 110 bin adet prezervatif dağıtılacak. Bu; Sochi ve Vancouver zamanı dağıtılanın 10 bin fazlası demek. Kış Olimpiyatları’nda bu seviyeye hiç çıkılmamıştı.

Sporculara prezervatif dağıtma fikri ilk olarak 1988’deki Seul Olimpiyat Oyunları’nda ortaya çıktı. HIV virüsünün yayılmasının önüne geçmek amacını taşıyan bu eyleme o zamandan beri devam ediliyor. Yaz aylarında yapılan Olimpiyat Oyunları’nda daha fazla spor dalı olduğu için 10 binler, hatta yüz binlerce prezervatif dağıtıldığı oluyor. Örneğin 2016 Rio Olimpiyat’larında bu sayı 450 bine ulaşmıştı.