Pek çok firma ve reklam veren, ürünlerini duyurmak, satış yapabilmek, pazar paylarını artırabilmek için sosyal medya ünlülerinin peşinde koşuyor. Artık pazarlamada yeni trend, “influencer” adı verilen bu çok takipçili kullanıcıların, kendi markalarından bahsetmelerini sağlamak. Bunun bir örneği diyebileceğimiz bir olay geçtiğimiz gün yaşandı. Fakat bu defa ortada bir kazanç değil kayıp var! Twitter’da 24 milyondan fazla takipçisi olan Kylie Jenner, son zamanlarda Snapchat’i hiç kullanmamaya başladığını belirten bir tweet attı. Snapchat’in hisselerinin düşmesi ise hiç de uzun sürmedi.

Jenner’ın bu tweet’inin birkaç saat sonrasında Snapchat’in ana şirketi Snap, yüzde 7’lik bir kayba uğradı. Wall Street’in günlük kapanışında Snapchat, toplamda 1 milyar doların da üzerinde değer kaybetti.

Diğer yandan ekonomi uzmanlar Snapchat’in bu kaybının sadece Jenner’ın tweet’inden kaynaklandığını düşünmüyor. 2017’nin sonlarına doğru uygulama arayüzünde değişikliğe giden popüler uygulama, son dönemde yatırımcılar tarafından endişeyle izleniyordu.

Son güncellemenin ardından eleştirilerin hedefi olan fotoğraf paylaşım platformu, Change.org’da 1,2 milyon kişinin imzaladığı bir kampanyanın bile konusu olmuştu. Kullanıcılar yayınlanan son güncellemenin geri çekilmesi için bu kampanyayı başlatmıştı.