O erkek gardırobunun demirbaşı. Moda rüzgarı hangi yönden eserse essin yeri sağlam. Sıcak-soğuk, ciddi- gayriciddi her ortama, günün her saatine kolaylıkla adapte olabilme yeteneğine sahip. Sezonun bu rengi baştacı ettiğini de göz önünde bulundurarak söyleyelim; tek lacivert ceket asla yeterli değil. İşte bu yaz ihtiyacınız olan farklı ton ve modeller…

OFİSTE

Form: Vücut formunda olmalı ancak asla dar görünmemeli. Boyu beden yapısına göre 74-76 cm aralığında olmalı. Kol boyuysa gömlek manşetinin 1-2 cm görünmesine izin vermeli.

Yaka: İdeali en dar 7 cm, en geniş 9 cm olması gereken klasik form. Punto dikişler artı puan.

Cepler: Klasik düz kapaklı. Peto cep (yelek cep) vazgeçilmez.

Kumaş: Düz ya da mikro sepet dokulu yün, yün-ipek, yün-pamuk karışımlar.

ğmeler: İki düğme mono kapama. Renge renk boynuz ya da sedef düğmeler. Geleneksel tavrı güçlü tutmak isteyenler metal ya da mineli olanları da tercih edebilir.

ofis

1. Isaia, 2. Brooks Brothers, 3. Paul Smith London, 4. Ray-Ban, 5. Brooks Brothers, 6. D.R. Harris, 7. Campanile.

PARTİDE

Form: Vücudu saran, gereksiz bolluk ve kırışıklıkları hoş görmeyen bir ceketten bahsediyoruz. Temiz, net, jilet gibi görünmesi esastır. Boy için ideal ölçü 76 cm.

Yaka: Şal yakayla rekabette sivri yaka halen biraz daha önde. Genişlik kişinin stil tercihine paralel olarak değişebilir. Daha modern bir tavır için 6-7 cm’lik dar, daha iddialı bir tavır içinse 9-10 cm’lik geniş yakalar kullanılabilir.

Cepler: Düz ya da verev kapaklıların yanı sıra tek ya da çift fileto cepler de uygundur.

Kumaş: Dokunun ön plana çıktığı, nispeten sert kumaşlar daha net bir görüntü sağlar. Tropikal %100 yün kumaşların yanısıra, yün-ipek, yün-pamuk, yün-ipek-keten gibi karışımlı kumaş alternatifleri de mevcut.

jj

1. Paul Smith, 2. Paul Smith, 3. Brioni, 4. Lanvin, 5. Aldo, 6. Gucci by Gucci, 7. Mulberry.

SEYAHATTE

Form: Rahatlığı tipolojisinden önce gelir. Ceket boyu 70 cm’e kadar gerileyebilir. Hafiflik tercih sebebi.

Yaka: Katı kurallar yok. Klasik de olabilir, sivri de. Genişlikse kişinin yüz ve beden yapısına paralel seçilmeli.

Cepler: Dıştan dikişli torba cepler, pratik kullanım için ideal.

Kumaş: Dokuma ya da örme “traveller” kumaşlar tercih edilmeli. Yün, pamuk hatta bu yıl ipek kumaşlara dahi çift büküm özelliğiyle kırışmazlık teknolojisi kazandırılmış durumda.

ğmeler: Genelde mono, iki düğme kapamalar tercih edilmeli. Kruvaze severler tercihlerini bu yönde de kullanabilir; rahatlığı bilinmez ama daha şık bir görüntü garanti. Natürel boynuz ya da sedef düğmeler.

SEYAHATTE

 

  1. Aspesi, 2. Incotex, 3. Levi’s, 4. Mulberry, 5. John Lobb, 6. Burberry, 7. Hugo Boss.