Lady Gaga konserinden notlar

CEREN BÜYÜKTETİK

  • İTÜ Maslak yerleşkesi önüne saatler önceden gelen Gagacılar Saat 16.30 itibariyle kapılar açılınca konserin yapılacağı stadyum alanına doğru akın etmeye başladı.
  • Konser havası metro giriş – çıkışlarından itibaren kendini hissettirdi. Galatasaray’ın Anderlecht ile oynadığı Şampiyonlar Ligi maçıyla konser aynı güne gelince metroların içi insan istifine dönüştü.
  • Metroda konsere gidenler, maça gidenler ve işinden evine gidenler kıyafetleriyle ayrıştı. Patlıcan moru rujlar, siyah fileli çoraplar giyenler kuşkusuz Gaga hayranı, formalılar da taraftardı. Metro İTÜ istasyonuna ulaşınca çil yavrusu gibi dağılan kalabalığın önü sık sık Lady Gaga yazılı bandana ve Gaga’nın resimlerinin olduğu tişört satıcıları, karaborsa biletçileri ve konsere gitmekten cayıp biletini satmaya çalışan gençler tarafından kesildi
  • İTÜ kapısının önü alışık olduğumuz köfte ekmek dumanı ve tanesi 10 liradan satılan (konser alanında 20 liraya satan da vardı) bira satıcılarıyla doluydu. Maç ile Gaga konseri arasında seçimi konserden yana yapan kimi yarı fanatik taraftarlar da ara ara kapının önünü maç sloganlarıyla inletti.
  • Müziği ve performansından çok giydiği kostümlerle adından söz ettiren Lady Gaga’nın yarattığı moda akımı konser alanında kendini gösterdi. Hayranları bir günlüğüne de olsa onun gibi olabilmek için birbiriyle yarıştı. Dev renkli kirpikler, rengarenk peruklar ve ilginç kostümler Gaga’nın konser alanındaki yansımaları oldu.
  • Gaga pek çok dünyaca ünlü sanatçının aksine sahneye de tam zamanında, saat 21.00’da çıktı. Turnenin diğer ülkelerdeki konserlerinde yerden yükselen bir platformla sahneye giriş yapan Lady Gaga bu defa ekibinden iki erkek dansçının omuzlarında hayranlarının karşısına çıktı. Gaga’nın sahne dekoru da beklenenden daha gösterişsizdi.
  •  Lady Gaga havalimanı ve otel önünde hayranlarına gösterdiği yakın alakayı konserde de esirgemedi. Ön sıralardaki bir hayranının gömleğini isteyerek üzerine giydi ve bir süre bu gömlekle dans etti.
  •  Piyanosunun başına geçerek “Born This Way”in unplugged versiyonunu söyleyen Lady Gaga bu sırada bir kadın hayranını yanına davet etti. İran’dan geldiğini söyleyen genç hayranı Gaga’nın kendisini sarılıp öpmesi üzerine gözyaşlarına hakim olamadı.
  • Kendisi de bir eşcinsel olan Gaga, “Bazı ülkelerde gay olmak zordur. O ülkelere gittiğinizde size ‘Ne söylediğine dikkat et’ derler. Ama ben ne dediklerini umursamıyorum. Kim olduğunuzla gurur duyun” sözleriyle eşcinsel hayranlarına cesaret verdi. Bu sırada seyirciler arasında LGBTİ bayrağı dalgalandı.