2012 yılında MIT profesörlerinden Kripa Varanasi ve öğrencilerinin projesi olarak ortaya çıkan LiquiGlide nihayet ticari kullanıma hazır. Ketçap ve mayonez gibi sosların, süt ürünlerinin, diş macunlarının, losyonların ve akla gelebilecek farklı tip birçok kıvamlı sıvının içinde bulunduğu kaptan kolayca ve tamamen çıkabilmesini sağlayan bu özel madde, “bunca yıldır neredeydi” dedirtecek türden.

Yukarıda örneklerini verdiğimiz sıvılar, hepimizin malumu olduğu üzere sallamadan, sıkmadan ya da vurmadan şişelerinden/kaplarından tam anlamıyla çıkmaz. Bunun nedeni de farklı katmalarının farklı hızlarda hareket ediyor olmasıdır. Sıvıların şişenin/kabın ortaya yakın kısımlarında olanlar daha hızlı hareket ederken, kenarlarına yakın olanlar sürtünmeden ötürü yapışır.

Ayrı bir katman olarak yüzeye uygulanan LiquiGlide, şişe ve kapların neden olduğu sürtünmeyi büyük ölçüde ortadan kaldırıyor ve sıvılar tek bir hareketle kolayca dökülebiliyor. LiquiGlide’ın içeriği, kap ve sıvıya göre değişiklik gösteriyor. Gıda ürünleri söz konusu olduğunda yalnızca yenebilir materyaller hammadde olarak kullanılıyor.

Sıra dışı madde, bütün insanlığı hayattan soğutan bir sorunu çözmekle kalmıyor, aynı zamanda israfın da önüne geçiyor. 2009 yılında yürütülen bir araştırmaya göre tüketiciler, kaplara yapışan sıvıları kullanamadığı için losyonların yüzde 25’i, deterjanların yüzde 16’sı ve sosların yüzde 15’i çöpe gidiyor.