gunesgunerisik_imza

İş erkek moda haftalarına geldi mi en yeni yetme olan Londra, en nevi şahsına münhasır olan aynı zamanda. Kurallara alerjisi var adeta. Klasik erkek giyiminin yaratıcısı olduğu halde, eldekileri yıkıp her şeyi yeniden yapılandırmak da yine Londra işi. İşte baştan sona, az yorumlu moda haftası…

SADECE LONDRA İÇİN

İlk gün, Topman ve Man koleksiyonları alışıldık “sıradışılık”la başladı. Bu kılıkları her gördüğümde “Sadece Londra içindir” altyazısının eksik kaldığını düşünüyorum. Seyretmesi eğlenceli, tasarımcıların hayal gücü ve cesareti bol alkışlı olsa da, gerçek dünya için sadece ilham olabilecek parçalar bunlar.

topmandesign_fw15_fy30

Topman Design Sonbahar/Kış 2015

BU MONTLARI TANIYORUZ

Dayanıklı giyimin sembolü Barbour, 2015 stilini genç modeller üzerinde sergiledi. Kalın çoraplar, botlar Barbour montların tamamlayıcısı olarak her kombinasyona eşlik etti.

 

ŞEHRİN HAVASI GİBİ GRİ

Londra’nın beklenmedik yağışlarına karşı, 1851’den bugüne dış giyim tasarlayan Aquascutum, takım elbiseden triko ceketlere kadar, açık grinin hakim olduğu modern parçalar sergiledi.

Christopher-Shannon-FW15-Backstage_fy5

Christopher Shannon Sonbahar/Kış 2015

İLK HAYAL KIRIKLIĞI

İlk günün en beklenen saatlerinden biri de Londra’nın parlak tasarımcısı Christopher Shannon’ın defilesiydi. “Yık-yenile” felsefesini gerek baskılarına gerekse tasarımlarına taşıyan Shannon, beklentileri pek karşılayamamış olabilir.

Coach_fw15_fy1

Coach Sonbahar/Kış 2015

PODYUMDA BİR AMERİKALI

Sezonun beklenmedik misafiri, Londra podyumlarında bir Amerikalı olan Coach markasıydı. 1940’ların başından beri deri ürünler tasarlayan marka, bu kez takım elbiseden deri ceketlere haki tonlarına teslim olmuş tam bir koleksiyonla karşımızdaydı.

 

ŞİFRE, RAHATLIK

İkinci gün, renkli ve birbirinden ilginç sunumlarla geçti. Hentsch dikiz şov en dikkat çekici sunumlardan biriydi. Kırmızı ve mavinin baskın olduğu, yün ve pamuk karışımlı kumaşlardan tasarlanmış her parça ve her kombinasyon, cezbedici rahatlığıyla iştah kabartıyordu.

Hardy-Amies_fw15_fy9

Hardy Amies Sonbahar/Kış 2015

KLASİK GENÇLİK

Bir Savile Row klasiği olan Hardy Amies ise klasiği organik ve genç kılmanın nasıl da mümkün olabileceğini yalın ve her parçası giyilebilir bir şovla özetledi.

Sibling-FW15_fy31

Sibling Sonbahar/Kış 2015

MUZIRLAR GEÇİDİ

Günün geri kalanında Agi&Sam, Astrid Andersen ve Sibling muzırlıkta birbirleriyle yarıştı. Modeller pembe saçlardan rengarenk maskelere kadar tüm farklılıkları podyuma taşıdılar.

James-Long-FW15-Backstage_fy10

 James Long Sonbahar/Kış 2015

BİR TELAŞ SARDI MAHALLEYİ

Üçüncü gün, Londra moda haftasının en yoğun günüydü. Defile ve sunumları kaçırmadan yakalamak neredeyse imkansızdı. J.W.Anderson’dan James Long’a, Moschino’dan Alexander McQueen’e tüm iddialı isimlerin aynı güne toplanması, izleyiciler için hem zevkli hem de yorucu bir deneyim oldu.

moschino_jeremyscott_fw15_fy1

Moschino Sonbahar/Kış 2015

TERZİ İŞİ

Günün yıldızları bu sefer Savile Row’dan çıktı. Terzilik geleneğini sokaktaki adamın halinden anlar bir tavırla sunabilen Kilgour ve Gieves&Hawkes; geleneksel, lüks, modern, işlevsel ve el işi gibi birçok beklenmeyeni bir arada sunabilen nadir markalardı.

 

GERÇEK BİR ŞOV

Son gün, Paul Smith’in şaşırtan sunumu ve Tom Ford’un kusursuz yeni parçalarıyla geçti. Paul Smith “traveller” takım elbiseler giymiş birkaç akrobatın şovu ve bu hareketlere uyum sağlayabilen pantolon ve ceketlerin dayanıklılığı, her seferinde ayakta alkışlandı.

Tom-Ford_fw15_fy15

Tom Ford Sonbahar/Kış 2015

EN KONUŞULAN

Deriden denime farklı malzemelerle yarattığı kusursuz modeller ve kalıplarla Tom Ford’un koleksiyonu, “en çok konuşulan” unvanının sahibi oldu.