2014 dizileriyle safları sıklaştıralım.

Breaking Bad biteli çok oldu. True Detective’in ikinci sezonunda ne Matthew McConaughey ne de Woody Harrelson yer alacak. Billy Bob Thornton ile Martin Freeman’ın kapışmasından ilk sezonunda Emmy adaylığı çıkaran Fargo’nun da 2015’e hangi ekiple gireceği hâlâ muallakta.

Dizi kıtlığının yaşandığı şu dönemde size bir teklifimiz var. İlk sezonuna 2014 yılında başlayan dizilerden önerdiklerimize şans verin, böylece büyük yapımlar 2015 baharında geri dönene kadar zamanı iyi değerlendirmiş olalım.

Devamı gelecek…

maxresdefault

Tyrant

“Yeni Homeland” diye lanse edilen politik drama konulu FX dizisi, Orta Doğu’da, Abudin isimli bir ülkede geçiyor. Al Fayeed ailesinin hükmettiği topraklar, Kaddafi Libya’sını andıran bir rejimle yönetiliyor. Dizinin başrolündeki Bessam Al Fayeed karakteri ise Suriye lideri Beşar Esad’dan esinlenilerek oluşturulmuş.

Gençliğini İngiltere’de geçirip, göz cerrahisi eğitimi alan Esad, 90’ların ortasında ülkesi Suriye’ye geri dönerek gelecekteki devlet başkanlığının temellerini atmıştı. Bessam Al Fayeed ise ABD’de eğitim görmüş, ABD’de çocuk doktorluğu yapan bir karakter.

Bessam, 20 yılı aşkın süredir görmediği ailesini, bir gün ziyaret etmeye karar verince, dizinin konusu netlik kazanıyor. İlk bölüm, Harry Potter serisinin yönetmeni David Yates imzalı.

Neden izlemeli?
Homeland’in yaratıcılarından Gideon Raff, Tyrant ekibinin de başındaki isim. Özellikle Nicolas Brody ve Carrie Mathison’ın maceralarını sevenler, bu diziyi ıskalamamalı. Karakterlerin gelişimi, her geçen bölümden sonra daha da derinlik kazanıyor. FX’in ikinci sezon onayını vermesiyle de dizinin daha popüler hâle geleceğini öngörmek güç değil.

Kimler var?
BBC sitcom’larıyla adını duyuran Adam Rayner ve Cannes 2009’da yarışma dışında kalmasına rağmen büyük beğeni toplayan Agora’nın ‘Ammonius’u Ashraf Barhom, ilk sezon itibarıyla Tyrant’a yön veriyorlar.

Angels in America ve Weeds’teki performansları kolay kolay unutulmayacak Justin Kirk de Ortadoğu kaosuna dahil olanlardan.

Faydalı bilgi
Dizinin yapımılarının tek bir ülkeye ait atmosferi yansıtmak istemedikleri için, Orta Doğu’nun farklı farklı ülkelerinde çekilen Tyrant, yeni sezonla birlikte yüksek ihtimalle İstanbul’a taşınacak.

Halihazırda Ocak ayında İstanbul’da bir çekim gerçekleştiren ve 10. bölüm için de yine Türkiye’yi ziyaret eden dizi ekibi, FX’in gelecek sezon anlaşmayı yenilemesi hâlinde seti İstanbul’a nakletmeyi planlıyor. Hollywood Reporter’ın haberine göre de İstanbul’da planlanan ana sete alternatif olarak, Kırklareli, Tekirdağ ve Şile gibi yerler de gezilmeye başlandı.

Prömiyer: 24 Haziran
Süre: 60 dakika / 10 bölüm
IMDB: 8.2

siliconvalley_040314_1600

Silicon Valley

HBO’nun yeni komedisi, Silikon Vadisi’nde yaşayan altı nerd yazılımcının maceralarını konu alıyor. Beavis and Butthead gibi bir TV klasiğinin yaratıcısı Mike Judge, bu yapımın da direksiyonunda. 1980’lerin sonunda bir mühendis olarak Silikon Vadisi’nde çalışan Judge, o dönemden deneyimlerini diziyi oluşturmak için kullanmış.

Bill Gates, Steve Jobs, Larry Ellison ve Michael Dell gibi ‘kolej terk’ milyarderlerin bakış açıları senaryoda kilit rol oynuyor. Üniversiteyi bırakanların, Judge’ın tabiriyle ‘yeniliğin beşiği’ olan Silikon Vadisi’ni yarattığı mesajını veren dizi, dört kategoride Emmy adayı.

Neden izlemeli?
Kafayı boşaltmak için birebir. Bu anlamda HBO’nun kısa kestiği eski dizisi How to Make It in America’ya çok benziyor. Teaser’ı izleyip kavram karmaşası yaşayacağını düşünenler olabilir ama HTML, java ya da C+ gibi terimlere karşı edinilmiş kulaktan dolma bilgiler, diziyi seyretmek için yeterli.

Kimler var?
Dizinin başrolündeki Thomas Middleditch’i belki Splinterheads’ten hatırlayanlar olacaktır. Kanadalı aktörün Silicon Valley’de canlandırdığı karakter olan Richard ise, biraz Apple’ın geri plandaki ikinci yarısı Steve Wozniak’a benziyor.

Yaratıcılık ve pazarlama dehasından yoksun olan Richard, kendi ürününü tanıtmak için, aynı zamanında Wozniak’ın Jobs’a ihtiyaç duyduğu gibi, bir isim arayışında. Dizideki en iyi oyunculuğu sergileyen TJ Miller da, Erlich rolüyle tam olarak bu noktada devreye giriyor.

Faydalı bilgi
Oyuncu ekibinin neredeyse tamamı gerçek hayatta da iyi arkadaş. TJ Miller, Kumail Nanjiani, Thomas Middleditch ve Josh Brener, HBO’yla anlaşma yapmadan önce stand-up dünyasından tanışıyorlardı.

Peter Gregory rolüyle karşımıza çıkan Christopher Evan Welch, dizinin çekimleri sürerken akciğer kanseri sebebiyle yaşamını yitirdi.

Prömiyer: 6 Nisan
Süre: 30 dakika / 7 bölüm
IMDB: 8.5

2014 yazında yeni sezonları başlayanlar arasından tavsiye;
Masters of Sex (Showtime, ikinci sezon)
Orphan Black (BBC America, ikinci sezon)
The Americans (FX, ikinci sezon)