Otomobillerin camlarının küçük bir bölümünü ya da direksiyonun hemen üzerinde, kendilerine ayrılmış özel alanı kullanan yeni nesil ekranlar, sürücülere sürüş ve yol durumuyla ilgili anlık bilgiler gösteriyor. Daimler ise bu ekranların işlevini bir adım öteye taşıyor ve programlanabilir “milyon-piksel” farlarıyla uyarı işaretlerini doğrudan yola yansıtıyor.

Daimler’in Digital Light olarak adlandırdığı ve Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı teknolojinin temeli, bundan on yıl önce tasarlanan bir konsepte dayanıyor. Her şey yolunda giderse, bu teknolojiyi kullanan farlara sahip Mercedes-Maybach S-Class otomobillerin bu yıl içinde yollarda olması planlanıyor.

 

Otomobilin klasik farları arasına yerleştirilmiş küçük monokrom projektörlerden oluşan milyon-piksel farlar, adını da bir milyon pikselin üzerindeki çözünürlüklerinden alıyor. Daimler’in açıklamasına göre bu çözünürlük, yolun üzerine HD kalitesinde yansıtma yapabiliyor.

Farlar, otomobil üzerindeki sensörlerden, navigasyon sistemlerinin trafik ve yol durumu altyapılarından bilgi alıyor. Bu sayede örnek olarak yolda buzlanma riski olduğunda bir kar tanesi sembolü, yol çalışması söz konusu olduğunda ise bununla ilişkili sembolü yola yansıtıyor. Farlar ihtiyaç halinde ne yöne döneceğinize dair oklar ve otomobilinizin yol üzerinde bulduğunuz bir park yerine sığıp sığmayacağını anlayabileceğiniz paralel çizgiler de gösteriyor.

Farların en dikkat çeken özelliklerinden biri ise karşıdan gelen otomobillerdekileri ve yayaları ilgilendiriyor. Farlar, otomobile entegre yüz tanıma sensörleri sayesinde yaklaşmakta olanların gözlerini almayacak şekilde ışık verdiği alanın bir bölümünün parlaklığını azaltabiliyor.