Alışılmış Surface modellerinden farklılaşan ve hibrit konseptinden vazgeçen Microsoft, yeni dizüstü bilgisayarı Surface Laptop’ı tanıttı.

İşletim sistemi ile Chrome OS’un; incecik tasarımı ile MacBook Air’ın rakibi olarak görülen Surface Laptop, “ikisi bir arada” konseptinde olmayan gerçek bir dizüstü bilgisayar. Microsoft’un son yıllarda çok sevdiği takıp çıkarılabilir klavyeli veya katlanıp tablete dönüştürülebilir modüler modellerden değil. Son derece ince ve şık bir tasarıma sahip olan bilgisayar aynı zamanda çok da hafif.
surface0
Metal gövdeye sahip bilgisayarın klavye alanı, genelde otomotiv endüstrisinde karşımıza çıkan bir tür kumaşla, Alcantara’yla kaplı. Klavye kullanımını çok daha konforlu hale getirdiği ifade edilen bu tercihin yanı sıra geniş yüzeyiyle trackpad’de de yenilikçi bir yaklaşım öne çıkıyor. Bugüne kadar bir Windows PC’de gördüğümüz en estetik trackpad olabilir.
surface3
13,5 inçlik dokunmatik ekranı bulunan Surface Laptop, Intel’in en son model Core i5 ve Core i7 işlemcilerini kullanıyor. Maksimum 1 TB’lık SSD depolama alanı sunan bilgisayarda bir adet USB 3.0 ve mini DisplayPort çıkışı mevcut. Intel Core i5, 4 GB RAM ve 128 GB SSD’li versiyonu 999 dolardan başlayan bilgisayar, kullanıcısına 14,5 saat pil ömrü vadediyor.
surface2
Daha çok eğitim alanında kullanılması öngörülen Windows 10 S işletim sistemli dizüstü bilgisayarda, web uygulamaları ve Windows Store’dan indirilen yazılımlar kullanılabiliyor.