Adidas’ın okyanus atıklarından elde ettiklerini 3D baskı ayakkabılara dönüştürmesinden tutun da Nike’ın kendi kendine bağlanan bağcıklı ayakkabılarına kadar spor ayakkabı camiası son dönemde pek çok yeniliğe sahne oldu. Kişiye özel üretimde yepyeni bir teknik kullanmaya başlayacağını duyuran Asics ise mikrodalga fırında 15 saniyede “pişireceği” modelleriyle onlardan geri kalmayacağını gösteriyor.


Sıra dışı bir yöntemle kişiye özel üretim sürecini 15 saniyeye kadar indireceğini iddia eden Asics, henüz bu yeni tekniğin testlerini sürdürdüğünü ifade ediyor. Müşterilerin ayakkabının tabanı için istediği renkleri seçeceği yenilikçi yöntemde, önce taban kısmı için seçilen renkteki materyaller bir kalıp içinde fırınlanıyor. Üst kısmını da ayrıca seçen kullanıcı, istediği renkleri harmanlayarak kendine özel Asics modelini hızlıca ısmarlayıp, fırınlanma aşamasından sonra ayağına giyerek çıkıp gidiyor. Süreç hakkında daha fazla bilgi vermeyen Asics, bu tekniği anlattığı bir mikro site de hazırlamış.


Tayvalı Ar-Ge firması Tayin’le ortaklaşa geliştirilen bu üretim tekniğinin daha verimli ve daha çevre dostu olduğu da iddialar arasında.

VİDEO 🎥