piramit

Mumyalara huzur yok

Gelişen teknoloji sayesinde binlerce yıldır gizemini koruyan Mısır piramitlerinin sırları yakın bir zaman içinde aydınlığa kavuşabilir. Forbes’un haberine göre, piramitlere zarar vermeden mimarilerini ve iç tasarımlarını görmeye imkan verecek özel bir proje yakında hayata geçirilecek. Scan Pyramids adı verilen projede bilim insanları kozmik ışınlar ve farklı teknikler kullanarak piramitlerin bilinmeyenlerini keşfedebilecek.

Japonya, Fransa ve Kanadalı araştırmacılar, 2016’da hayata geçirilecek devlet destekli projede ilk olarak Daşur’daki Eğri Piramit ve Kırmızı Piramit’i inceleyecek. Giza piramitlerinin en büyüklerinden Keops ve Kefren de ileriki aşamalarda projeye dahil edilecek. Kızılötesi termografi, kozmik partikül algılayıcılar ve 3D lazerler gibi devrimsel görüntüleme teknikleri sayesinde duvarların ve yüzeyin metrelerce ötesini “görebilmek” mümkün olacak. Bu sayede piramitler içinde yer alması olası gizli mezarlar ve geçitler ortaya çıkarılabilecek.

Benzer teknikler Meksika ve Blize’deki piramitler için ve nükleer felaket sonrası Fukushima’da da kullanılmış ve verimli sonuçlar alınmıştı.

Ünlü arkeolog Fredrik Hiebert, geçtiğimiz ay yayınlanan röportajında tarama ve diğer ileri teknoloji araçlarının kullanımıyla insanların bu yüz yılın sonuna kadar birçok antik gizemi aydınlatabileceğini söylüyor. Uzun yıllardır National Geographic’le çalışan Hiebert, yeraltı radarlarıyla Cengiz Han ve Büyük İskender gibi liderlerin mezarlarının bulunabileceğini, uzaktan algılamaya imkan veren teknolojilerle de Çin’in ilk imparatorunun gizemli mezarının içine göz atılabileceğini söylüyor.