zySD-4Q4sBo

Yakın gelecekte yapay zeka ve robotik sistemler tarafından icra edilecek mesleklerden biri de moto kuryelik olacak gibi görünüyor. E-Novia’nın YAPE (Your Autonomous Pony Express) adını taşıyan yeni nesil robotu; gelişmiş harita sistemi ve sıfır emisyonlu yapısıyla şehir içi dağıtımda kullanılmaya hazır.

İki teker üzerinde hareket eden YAPE, 70 kilograma kadar olan gönderileri taşıyabiliyor ve tam dolu bataryayla yaklaşık 80 km yol katedebiliyor. Yeni nesil dağıtım robotunun sahip olduğu gelişmiş navigasyon sistemi öğrenme yeteneğine de sahip. Dahili kamera ve sensörler aracılığıyla desteklenen bu yetenek, cihazın takip ettiği rota üzerindeki trafiği, çukurları, kazaları ya da yol çalışmalarını algılayabilmesine imkan tanıyor. Elde edilen verilen ana merkeze aktarılıyor ve dağıtımdaki diğer YAPE’ler de bu verilerden yararlanabiliyor.

CES 2018 kapsamında Amerikalı teknoloji severlerle buluşan YAPE’nin tasarımı ve üretimi, İtalya’da yapılıyor. Yol testlerinin ilk aşamasını geçen robotu, farklı testlerin tamamlanması ve gerekli izinlerin alınmasıyla metropollerde bolca görmemiz mümkün.