Gelecekte insanlar için hayati organları 3D baskı yöntemiyle üretilmiş yapay organlarla değiştirmek mümkün olabilir. Fakat o günün gelmesine daha zaman var; dolayısıyla da bilim insanları farklı çözüm arayışlarını sürdürüyor. İşte bu gördüğünüz titanyum malzemeden üretilmiş yapay kalp de, bu çözüm arayışlarının meyvelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Araba motoruna ait bir parçaya benzeyen bu cihaz, Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi (OHSO) tarafından geliştirilmiş bir yapay kalp. Titanyum alaşımıyla kaplanmış bu alet, diğer bazı yapay kalp tasarımlarına kıyasla daha basit bir model. Diğerlerinde olduğu gibi bir kapakçık içermediği ifade edilen tasarım, insan kalbinin yerine tek bir titanyum tüp yerleştirerek sağlık sorunlarını çözmeyi hedefliyor. İhtiyaç duyduğu gücü bir kontrolcü ve bataryadan alan yapay kalp tasarımı, ilk zamanlar, bu parçaları hastanın kemer veya sırt çantasında taşımasını gerektiriyor. Uzun dönemde ise plan, bu bataryanın kişinin deri altına gizlenerek dışarıdan şarj edilebilecek bir uygulama haline getirilmesi.

Tasarımın geliştiricilerinden olan Sanjiv Kaul, böyle bir tasarım için dayanıklılığın en önemli kriter olduğunu belirtiyor. Ne de olsa insan kalbi, bir yılda 14 milyon kez atıyor. Kaul’un ifadelerine göre yapay kalbin projenin başlarındaki hali epey büyükmüş. İlk prototipi ineklerde deneme fırsatı bulan ekip, ikinci modelde boyutları gerçek insan kalbi boyutlarına indirgemeyi başarmış. OHSU’nun yeni hedefi, koyunlar üzerinde testleri sürdürmek. Testlerin başarılı olması durumunda ise testlere insanlarla devam etmek için çalımalara başlanması bekleniyor.

VİDEO🎥